رویکرد کارفرمایی به پایان‌نامه‌های دانشجویی باید در اولویت سیاستگذاری دانشگاهی باشد

ایسنا/البرز رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز گفت: کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی به ویژه این که رویکرد کارفرمایی‌محور نیز داشته باشند، در مجامع دانشگاهی ما چندان شکل نگرفته است و ضرورت دارد این مهم به عنوان یک اولویت در سیاستگذاری‌های جامعه دانشگاهی در دستور کار قرار گیرد.

احمد رضا فیروزی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ایده اجرای جشنواره  امیرکبیر سه سال قبل از سوی دفتر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی البرز مطرح شد و با پیگیری‌هایی که در استان صورت گرفت، خوشبختانه به عنوان یک طرح مورد نیاز و ضروری از سوی سایر دانشگاه‌ها و سازمان‌ها مورد استقبال قرار گرفت.

فیروزی اظهار کرد: در ابتدا این طرح به عنوان فعالیت مشترک جهاد دانشگاهی و اتاق بازرگانی استان در دستور کار قرار گفت و  برنامه عملیاتی آن تدوین گردید. در ادامه نیز با همراهی بنیاد نخبگان، دانشگاه‌ها و سازمان‌های استانی شبکه‌سازی‌های لازم صورت گرفت و در قالب کمیته‌ها و کارگروه‌های اجرایی، علمی و داوری، این جشنواره وارد فاز اجرا شد.

دبیر جشنواره طرح‌ها، پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی کاربردی و کارفرما محور «امیر کبیر» ضمن سپاس از همه دست‌اندرکارانی که در پیشبرد و شکل‌گیری فرآیند این جشنواره همکاری کرده‌اند، افزود: کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی به ویژه این که رویکرد کارفرمایی‌محور نیز داشته باشند، در مجامع دانشگاهی ما چندان شکل نگرفته است و ضرورت دارد این مهم به عنوان یک اولویت در سیاست‌گذاری‌های جامعه دانشگاهی در دستور کار قرار گیرد.

فیروزی شعار این جشنواره را «اقدام عملی برای تعامل و ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه» عنوان و تصریح کرد: برای ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت و جامعه نیازمند اقدامات عملی هستیم؛ اقداماتی که به تجاری‌سازی پژوهش‌ها و دستاوردهای دانشجویان و استادان منجر شود و جامعه و صنعت از نتایج زحمات آنها بهره‌مند شوند.

وی جشنواره امیرکبیر را تلاشی برای فرهنگ‌سازی و ترغیب دانشجویان برای رفع مشکلات جدی جامعه دانست و افزود: ضرورت دارد ارتباط عملی دانشگاه و صنعت به صورت واقعی و ملموس شکل بگیرد و رویکرد و هدف‌گذاری پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان نیز در این مسیر ارتقا یابد.

وی با بیان این که در اولین جشنواره افزون بر یک‌صد پایان‌نامه کاربردی کارفرما محور به دبیرخانه جشنواره واصل گردیده است، گفت: با شکل‌گیری این جشنواره، این امیدواری وجود دارد که در دوره‌های بعدی جشنواره، آثار متعدد و متنوع‌تری دریافت شود و بسترهای لازم برای دستیابی به اهداف مورد نظر فراهم گردد.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز گفت: آیین تجلیل از برگزیدگان جشنواره ملی پایان‌نامه‌ها و طرح‌های کاربردی و کارفرمایی «امیر کبیر» در سالروز شهادت امیرکبیر (۲۰ دی‌ماه) از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ با حضور حداقلی تعدادی از برگزیدگان و مسئولان برگزار می‌شود و سایر علاقه‌مندان و مدعوین از طریق مجازی این مراسم را مشاهده خواهند کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

چقدر به این مطلب علاقه داشتید؟

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

مطالب مشابه