مدارس ماندگار نباید به حال خود رها شوند

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: مدارس ماندگار هویت، میراث فرهنگی و اجتماعی نظام تعلیم و تربیت هستند که خدمات ارزشمند و قابل تقدیری را به جامعه ارائه کرده اند.

به گزارش ایسنا، محمود امانی طهرانی در چهلمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش که با حضور اعضای آن در سالن جلسات دبیرخانه این شورا برگزار شد، افزود: مدارس ماندگار علاوه بر نقش معنوی و هویت فرهنگی که در منطقه دارند، نشان دهنده اهمیت تعلیم و تربیت در آن منطقه اند که ارزش و جایگاه علم آموزی و توجه به کسب علم و دانش را در میان مردم آن منطقه آشکار می کنند.

وی با اشاره به اینکه مدارس ماندگار شناسنامه، میراث فرهنگی و اجتماعی نظام تعلیم و تربیت ایرانند، اظهار کرد: مدارس ماندگار نشان دهنده روند و سیر تاریخی تطور و تحول نظام آموزشی ایران از نظام آموزشی سنتی به مدرن هستند.

 دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این مدارس گنجینه ماندگار نظام تعلیم و تربیت کشورند، گفت: مدارس ماندگار در گذشته منشا خدمات زیادی در نظام آموزشی کشور بوده اند، نباید به حال خود رها شوند؛ اینها معدن استخراج استعدادهای ناب و تاثیرگذار نسلهای مختلف بوده اند؛ بنابراین باید با یک برنامه ریزی اصولی، مدون و طراحی الگوی مناسب دوباره به روزهای اوج خود باز گردند.

امانی طهرانی با اشاره به نقش آفرینی این مدارس در تربیت انسانهای برجسته و صاحب سبک در ایران و جهان، خاطرنشان کرد: افراد برجسته زیادی در این مدارس تحصیل کرده که بعداً منشا خدمات ارزنده و ارزشمندی برای کشور و حتی جهان شده اند، برخی از آنها به شخصیت های تاثیرگذار، ماندگار و صاحب سبک در حوزه های مختلف از جمله آموزش و پرورش، مدیریت، پزشکی، مهندسی، معماری، هوا وفضا، برنامه های هسته ای و… تبدیل شده اند.

وی با اشاره به ضرورت آشنایی مدیران این مدارس با روش ها و فنون حفظ و نگهداری این آثار ارزشمند آموزشی و تربیتی؛ اظهار کرد: هدف از تهیه و تدوین آیین نامه مدارس ماندگار، زنده نگهداشتن جریان تعلیم و تربیت در این محیط های آموزشی است.

امانی طهرانی با اشاره به لزوم آشنایی جامعه با این مدارس تصریح کرد: دانش آموزان باید با کارکرد، اهمیت و نقش این مدارس در پرورش و تربیت نسل تاثیرگذار و موثر کشور، آگاه شوند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: باید یک الگوی ارتباطی موثر و کاربردی برای ایجاد ارتباط با کسانی که از این نوع مدارس فارغ التحصیل شده اند، طراحی و تدوین شود تا این مدارس بتوانند از مشارکت و همراهی آنان بهره مند شوند.

در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون پس از بررسی مدارک و پرونده مدارس استان فارس با تبدیل دبیرستانهای عشایری شبانه روزی شهید دکتر بهشتی و نمازی و هنرستانهای صنعتی نمازی، شهید جوانمردی و فنی نمونه دولتی آیت الله طالقانی شیراز به عنوان مدارس ماندگار موافقت کردند.

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش، همچنین موضوع دیگری که در این جلسه مطرح و درباره آن تصمیم گیری شد، بحث ترکیب اعضای شورای مرکزی انجمن اولیاء و مربیان بود. مقرر شد تا زمان تدوین، تصویب و ابلاغ اساسنامه جدید انجمن اولیاء و مربیان جمهوری اسلامی ایران، ترکیب اعضای شورای مرکزی؛ همانند شورای عالی انجمن مندرج در اساسنامه مذکور باشد. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

کاهش زمان جراحی بیماران مبتلا به سکته مغزی با کمک نسل جدید سی‌تی‌اسکن

پژوهشگران کانادایی در بررسی‌های خود نشان داده‌اند که نسل جدید سی‌تی‌اسکن می‌تواند زمان مورد نیاز …