آرشیو خبرهای سایت پیامک

ایسنا/یزد در حالی که سال گذشته کمیسیون تلفیق، دولت را مکلف به پوشش بیمه راهنمایان گردشگری در سال ۱۳۹۹ کرده بود، اما به واسطه ابهام در سهم دولت از بودجه ۱۴۰۰ جاماند.

با پیگیری مستمر کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور، کمیسیون تلفیق مهر تایید بر اهمیت این زنجیره در صنعت گردشگری و لزوم حمایت دولت در پوشش بیمه سفرای فرهنگی کشور گذاشت.

مسئله بیمه مهمترین خواسته صنفی این قشر محسوب می شد که ادوار دولت کمتر مورد توجه قرار داد بود تا بالاخره مجلس آستینی برای این حوزه بالا زد. 

دکتر «سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این که راهنمایان گردشگری به عنوان یکی از ارکان اصلی صنعت گردشگری هستند، اظهار می‌کند: این سفیران فرهنگی همواره وظیفه خطیر تصویرسازی صحیح کشور در ابعاد سیاسی، فرهنگی و مذهبی را به عهده داشته و در صف مقدم مبارزه با ایران هراسی قرار دارند.

وی با اشاره به این که نیروی انسانی مجرب از ثروت‌های کلان کشور است، می‌گوید: این قشر در ارزآوری و توزیع یکنواخت سفر به استان‌های مختلف کشور نقش به سزایی را ایفا می‌کنند. از سوی دیگر به واسطه ارتباط مستقیم با گردشگران اعم از داخلی و خارجی و حضور در اماکن تاریخی و طبیعی کشور نقش به سزایی در تامین امنیت و استفاده پایدار از منابع کشور دارند.

این مسئول تاکید می‌کند: با توجه به اهمیت صنعت گردشگری و ضرورت حفظ نیروی متخصص این صنعت به خصوص در دوران کرونا، تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت و پوشش بیمه اقشار آسیب دیده و پیگیری مستمر کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور، نمایندگان مردم در کمیسیون تلفیق، بیمه راهنمایان گردشگری را به عنوان اقشار خاص مورد بررسی قرار داده و در تبصره ۱۴ ردیف ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۰ ثبت کردند.

«سیدمحسن حاجی سعید» رئیس کانون راهنمایان گردشگری سراسرکشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با توجه به وعده مسئولان در اجرایی شدن بیمه راهنمایان‌ گردشگری تصریح می‌کند: راهنمایان گردشگری را عمدتا جوانان تحصیلکرده و مسلط به حداقل یک زبان خارجی تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به این که راهنمایان گردشگری بواسطه فصلی بودن گردشگری در ایران و تحمل بیکاری های ناخواسته حاصل از نوسان های سیاسی، و بحران های اجتماعی و بهداشتی به دنبال مشاغلی با امنیت بالاتر در داخل و چه بسا مهاجرت به کشورهای دیگر هستند، می‌گوید: بر این اساس، ریزش نیروی متخصص و فرار مغزها در این صنف، یک چالش اساسی و آسیب قابل توجه به حساب می‌آید.

این مسئول تصریح می‌کند: شوربختانه بسیاری از پیشکسوتان این صنف که به کهولت سن رسیده و توان اجرای تور را ندارند، در تامین هزینه‌های زندگی و درمان دچار مشکلات جدی هستند و با کمک‌های همکاران و نهادهای خیریه به سختی روزگار می‌گذرانند.

وی با بیان اینکه متاسفانه در لایحه بودجه ۱۴۰۰  سهم دولت از پرداخت هزینه بیمه راهنمایان گردشگری دچار ابهام بود، می‌گوید: این قشر از تبصره ۱۴ حذف شدند اما با پیگیری‌های کانون راهنمایان گردشگری، وزارت گردشگری و سازمان برنامه بودجه و طی استعلام و استفساریه از مجلس محترم، این ابهام برطرف شد.

حاجی سعید با بیان این که لایحه بودجه ۱۴۰۰ بدون حمایت از راهنمایان گردشگری به مجلس تقدیم شده است، می‌گوید: ناگزیر به مطرح کردن موضوع با نمایندگان مجلس به خصوص هیئت رئیسه مجلس، اعضای کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، بودجه و شوراها و فراکسیون گردشگری مجلس شدیم. 

حاجی سعید از انتظار این صنف در تسریع اجرایی شدن این بیمه در سال ۱۳۹۹ خبر می‌دهد و می‌گوید: کانون راهنمایان گردشگری در یک سال و نیم گذشته، با ارسال بیش از پانصد نامه به مسئولین و نمایندگان، دلایل توجیهی را در نهادهای متولی مطرح و ضرورت این مهم را تبیین کرده است.

وی افزود: حدود ۲۰ سال از پیگیری این مهم توسط تشکل‌های راهنمایان گردشگری استانی و ملی می‌گذرد. این آرزوی دیرینه مکررا به عنوان اصلی‌ترین خواسته در تمامی جلسات بخش خصوصی با دولت و مجلس مطرح میشد اما خبری از احقاق آن نبود تا اینکه بالاخره سال ۹۹ با وجود تحمل بحران بیکاری ناشی از انتشار ویروس کرونا، به نظر میرسد سال نیکویی برای راهنمایان این صنعت باشد. انتظار می‌رود حداکثر ظرف یک ماه آینده اسامی احصا شده تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند و این قانون در اسفند ماه سال جاری محقق شود.

به گفته این مسئول، افرادی که تحت پوشش بیمه اجباری نبوده، شغل دیگری جز راهنمای گردشگری نداشته و حداقل سه سال سابقه فعالیت دارند، می‌توانند تحت پوشش بیمه‌ای قرار بگیرند.

وی از حمایت قاطع تمامی نمایندگان از طرح پوشش بیمه‌ای راهنمایان گردشگری مجلس خبر می‌دهد و می‌گوید: این موضوع توسط کمیسیون فرهنگی در کمیسیون تلفیق مطرح و مصوب شد تا در سال ۱۴۰۰ دولت مکلف به پوشش بیمه راهنمایان گردشگری به عنوان یکی از اقشار خاص باشد. 

حاجی سعید در پایان تصریح می‌کند: جا دارد از حمایت های  نمایندگان محترم مجلس خصوصا «سید احسان قاضی زاده» نماینده کمیسیون فرهنگی در تلفیق، «محمدرضا دشتی اردکانی» رییس فراکسیون گردشگری، «محمدصالح جوکار» دبیر این فراکسیون، «دکتر حاجی بابایی» رئیس کمیسیون بودجه و «دکتر امیرآبادی» عضو هیئت رئیسه مجلس تشکر و آرزوی توفیق کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

محققان نروژی در یک مطالعه جدید مدعی شدند طول انگشتان دست یک شخص می‌تواند نشان دهنده‌ی غذایی باشد که سفارش می‌دهد؛ یک غذای مردانه مثل همبرگر و یا غذایی زنانه مثل سالاد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، محققان تفاوت اندازه‌ی انگشت حلقه و انگشت اشاره و ارتباط آن‌ها با انتخاب نوع غذا را بررسی کردند. نسبت کمتر انگشت دوم به چهارم(۲D:4D digit ratios) یعنی داشتن انگشت حلقه بلندتر از انگشت اشاره و به معنای قرار گرفتن در معرض میزان بیشتری از تستوسترون در رحم مادر و بنابراین نشانی از مردانگی است.

در آزمایشات افرادی با نسبت کمتر انگشت دوم به چهارم، صرف نظر از جنسیتی که داشتند غذاهایی مردانه‌تر انتخاب می‌کردند. برخی افراد این نسبت را نامعتبر می‌دانند و آن را نقد می‌کنند اما مطالعات حاکی از آن است که این نسبت با انتخاب غذاهایی که معمولا مردانه یا زنانه تلقی می‌شوند ارتباط دارد. این تحقیقات نشان می‌دهد که افراد گرسنه با نسبت انگشتان مردانه غذاهای مردانه را انتخاب می‌کنند. البته این موضوع فقط زمانی اتفاق می‌افتاد که افراد گرسنه بودند.

به طور کلی این تحقیقات نشان می‌دهد که ارتباط گسترده‌تری میان قرار گرفتن در معرض تستوسترون در دوران جنینی و عادات غذایی در بزرگسالی وجود دارد.

پروفسور توبیاس اوتربرینگ(Tobias Otterbring) از دانشگاه آگدر(Agder)، نروژ می‌گوید: این تحقیقات به ما کمک می‌کند تا بفهمیم آیا قرار گرفتن در معرض هورمون‌های جنسی بر روی ترجیحات غذایی افراد تاثیر می‌گذارد یا خیر.

این موضوع که گرسنگی بر انتخاب غذا در تحقیقات ما تاثیر داشت نشان می‌دهد که گرسنگی عاملی تعدیل کننده در میان عوامل بیولوژیکی و انتخاب مصرف کننده است.

این مطالعه رابطه‌ی بین نسبت انگشتان(نشانگری زیستی مرتبط با قرار گرفتن در معرض تستوسترون پیش از تولد) و تمایل آن‌ها به انتخاب مواد غذایی مردانه را بررسی کرد و این‌ که آیا این ارتباط با سطح گرسنگی فرد تعدیل می‌شود یا خیر.

پروفسور اوتربرینگ می‌گوید: کم بودن نسبت انگشتان دو و چهار نشان دهنده‌ی قرار گرفتن در معرض تستوسترون پیش از تولد است و افرادی که نسبت بالاتری نشان می‌دهند کمتر در معرض این هورمون قرار گرفته اند.

ممکن است طول انگشتان شما تفاوت‌ زیادی داشته باشد اما همچنان نسبت انگشتان کم یا زیاد داشته باشید. سوال اینجاست که این اختلاف از کجا می‌آید ممکن است یک نفر انگشت اشاره‌ی بلندتر و انگشت حلقه‌ی کوتاه‌تری داشته باشد و یا بالعکس.

برای بررسی این موضوع محققان ۲۱۶ نفر شرکت‌کننده چینی را که نیمی زن و نیمی مرد بودند و متوسط سن همگی ۲۷ سال بود مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان از میان غذاهایی که از پیش آماده شده بود چند غذا انتخاب کردند. زنانه یا مردانه بودن غذاها با اعداد ۱ تا ۷( ۱برای زنانه و ۷ برای مردانه) درجه بندی شد.این غذاها شامل میگو (زنانه) و شاه‌میگو (مردانه) بود. نوشابه رژیمی برای زنان و ساده برای مردان بود. سالاد سزار زنانه و همبرگر مردانه در نظر گرفته شد.

یک ویژگی مشترک برای غذاهای مردانه حجم بیشتر، چرب‌تر بودن و ناسالم‌تر بودن‌ آنها بود که نشان می‌دهد مردان هنگام غذا خوردن ریسک پذیرترند.

نسبت انگشتان شرکت کنندگان و همچنین جنسیت‌ آن‌ها و میزان گرسنگی‌ آن‌ها قبل از انتخاب گزینه‌های غذایی ثبت شد. نتایج نشان داد که افراد با نسبت کم انگشتان یعنی مردانه‌تر گزینه‌های غذایی مردانه انتخاب می‌کنند. این ارتباط هم در مردان و هم در زنان وجود داشت و به عبارت دیگر نسبت انگشتان معیار موثرتری نسبت به جنسیت افراد برای پیش‌بینی غذای انتخابی آن‌ها بود. با این حال به نظر می‌رسید گرسنگی نیز در این موضوع تاثیرگذار باشد.

گرچه افراد با نسبت انگشتان مردانه هنگام گرسنگی غذاهای مردانه‌تری انتخاب می‌کنند اما در هنگام سیری این اتفاق نمی‌افتد. این یافته‌ها نشان دهنده‌ی تاثیر هورمون‌های قبل از تولد بر ترجیحات و عادات غذایی ما در بزرگسالی و همچنین تاثیر گرسنگی بر این عوامل بیولوژیکی است. این گروه همچنان متوجه شدند که گرسنگی بر روی انتخاب افراد با نسبت انگشتان زنانه تاثیر نمی‌گذارد.

یکی از مشکلات این تحقیقات آن بود که شرکت‌کنندگان میزان گرسنگی‌شان را خودشان گزارش می‌کردند که اعتبار کمی دارد.

پروفسور اوتربرینگ همچنین محدودیت‌های نسبت انگشتان را پذیرفت. او می‌گوید: این اندازه‌گیری‌ها واقعا بحث برانگیز است. مطالعاتی وجود دارد که ارتباط این نسبت را با میزان هورمون تستوسترون نشان می‌دهد و برخی مطالعات ارتباطی پیدا نکردند. به این ترتیب، منطقی  به نظر می‌رسد که این ارتباط را با احتیاط تفسیر کنیم و روند این تحقیقات را دنبال کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

رییس کل بانک مرکزی در ادامه دیدارهای خود با مقامات کشور عمان، در نشستی مشترک با رییس بانک مرکزی عمان (طاهر سلیم الامری) و وزیر صنعت و تجارت این کشور (قیس بن محمد الیوسف) به بررسی راهکارهای گسترش روابط اقتصادی دو کشور پرداخت.

به گزارش ایسنا، در این نشست طرفین در خصوص افزایش روابط بانکی و تجاری با تاکید بر ظرفیت های دو کشور با توجه به تحولات منطقه ای و بین المللی با استفاده از منابع جدید ارزی رایزنی کردند.

رییسی اعلام بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی روز گذشته در راس هیاتی شامل معاونان وزارتخانه های صمت و بهداشت به همراه معاون ارزی بانک مرکزی به منظور انجام مذاکرات در خصوص پیشبرد همکاری های بانکی و تجاری بین ایران و عمان عازم مسقط پایتخت این کشور شده است.  

تأکید بر توسعه روابط اقتصادی و بانکی ایران و عمان و تعمیق روابط بانکی و تجاری دو کشور باتوجه به شرایط جدید بین‌المللی موضوع اصلی رایزنی های دکتر همتی با مقامات عمانی است.

انتهای پیام 

منبع: ایسنا

«تأثیر شرایط روز جهان بر آینده نفت و نیروی ایران» در ششمین دوره کنگره و نمایشگاه راهبردی نفت و نیرو بررسی شد.

به گزارش ایسنا، رضا زبیب – دستیار وزیر و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در این نشست با بیان اینکه نقش جمهوری اسلامی در سبد انرژی چین و لایه‌های مختلف اقتصاد این کشور همگام با تحولات قدرت به‌ویژه در زمینه اقتصادی در همین دهه پایه‌گذاری می‌شود، تصریح کرد: دهه جاری دهه منحصربه‌فردی است که در آن تکلیف ایران با بزرگ‌ترین اقتصاد جهان مشخص می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در رقابت اقتصادی قدرت‌ها، چین با تکیه بر توان تولیدی در حال نزدیک شدن به جایگاه نخست اقتصادی جهان است و این تغییر تدریجی جایگاه، از سال ۲۰۳۰ با در نظر گرفتن سناریوی مختلف محتمل خواهد بود، تصریح کرد: بررسی آمارهای مصرف نفت خام در چین نشان می‌دهد که در یک بازه ۳۰ ساله منتهی به ۲۰۱۹ رشد مصرف سالانه مصرف نفت خام چین حدود ۶ درصد بوده است، در حالی که در دهه منتهی به ۲۰۱۹  این رشد به ۳.۷ درصد کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار موجود تولید نفت چین در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ اندکی بیش از ۴ میلیون بشکه و واردات این کشور حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز بوده است، گفت: افق تقاضای چین در الگوهای مختلف برای سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ افزایش محدودی  دارد و در حد کمتر از یک میلیون بشکه در روز پیش‌بینی شده است، بنابراین اگرچه مصرف نفت خام  چین همواره روند افزایشی داشته، اما شتاب این روند کاهنده بوده و خواهد بود.

طبق اعلام وزارت نفت، دستیار وزیر امور خارجه ادامه داد: در حالی که درباره گاز شرایط به‌طور کامل متفاوت است، رشد سالانه تقاضا در بازار گاز چین از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ بیش از ۳.۱ درصد و میانگین رشد سالانه در فاصله ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹،   ۱۳ درصد بوده است. مصرف گاز در چین در سال ۲۰۱۹ به حدود ۳۰۰ میلیارد مترمکعب رسیده که نیمی از آن وارداتی بوده است.

زبیب  تصریح کرد: مصرف نفت خام در چین پس از ۲۰۳۰ روند کاهنده خواهد داشت. در تحلیل چرایی این روند توجه به این نکته ضروری است که بر اساس برنامه موجود سهم حمل‌ونقل  در مصرف نفت خام در چین  از ۸۰ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۵۲ درصد در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید.

مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با بیان اینکه رفتار چین در قراردادهای خارجی گاز نشان می‌دهد، این کشور در صورتی از کشورهای خارجی وارد می‌کند که امنیت بلندمدت آن از طریق راهکارهایی مانند تملک مخزن یا روابط ویژه و قابل اتکا تأمین شود، اظهار کرد: در حوزه نفت خام شرایط به‌طور کامل متفاوت است. با کاهش بلندمدت واردات، وابستگی چین به نفت وارداتی از ۶۲ درصد کنونی به ۴۵ درصد می‌رسد، ضمن اینکه در صورت حفظ پالایشگاه‌های کنونی و اجرای برنامه‌های ارتقا، چین به یکی از صادرکنندگان فرآورده تبدیل می‌شود.
 
وی با تأکید بر اینکه ظرفیت بالقوه‌ای در بازار گاز چین وجود دارد و نباید انتظار زیادی از بازار نفت خام این کشور داشته باشیم، اظهار کرد: صادرات نفت خام به چین از صادرات فیزیکی به نوعی جدید از صادرات تبدیل می‌شود و این ظرفیت بزرگی برای ایران است تا با تبدیل نفت خام به فرآورده، آن را  به چین منتقل کنیم.

مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما می‌توانیم از سه طریق تأمین مستقیم انرژی، ترانزیت انرژی دیگر کشورها و تأمین نیاز شرکت‌های چینی در مسیر کمربند راه به انرژی به بازار بزرگ مصرف چین وصل شویم، اظهار کرد: دو ایده در این زمینه وجود دارد؛ نخست اینکه ایران می‌تواند نفت خلیج فارس را از مناطق غربی به مناطق شرقی در سواحل دریای عمان ترانزیت کند و ضمن کاهش هزینه انتقال، نقش یکی از تنگه‌های حیاتی تهدیدکننده امنیت انرژی چین (تنگه هرمز) را کم‌رنگ کند. خط لوله گوره – جاسک گام نخست برای این کار است. این خط لوله اهمیتش به این است که نه‌تنها نفت ایران، بلکه نفت عراق را هم می‌تواند حمل کند. دوم، بر حوزه مکران نزدیک گوادر – چابهار تمرکز کنیم و از آنجا نفت خام را به کمک و مشارکت چین به فرآورده تبدیل و به چین یا دیگر کشورها منتقل کنیم.

ظرفیت بالقوه ایران برای حضور در بازار هند

همچنین در این نشست سلیمان قاسمیان- رئیس امور اقتصادی اداره کل آسیا، آفریقا و اقیانوسیه وزارت نفت، «آخرین وضع بخش انرژی و بخش نفت و گاز هند و راهبردهای بلندمدت هند در بخش انرژی و جایگاه ایران» را عنوان سخنرانی خود اعلام کرد و گفت: هند در دو دهه اخیر در بخش انرژی دستاوردهای قابل توجهی نسبت به تمام کشورهای در حال توسعه داشته است. دسترسی ۷۵۰ میلیون نفر به برق، کاهش ۲۰ درصدی شدت انرژی، اصلاحات نظام قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی، اصلاحات اساسی در توسعه میدان‌ها اتفاق‌ها مهم نفت و گاز این کشور بودند.

وی با بیان اینکه هند نقش تعیین‌کننده‌ای در بازار جهانی نفت دارد و بازیگر مهمی است، یادآوری کرد: هند سومین مصرف‌کننده انرژی، سومین واردکننده نفت، چهارمین واردکننده ال‌ان‌جی، چهارمین پالایشگر بزرگ و سومین تولیدکننده برق جهان است.

قاسمیان تغییر سبد انرژی اولیه هند را چشم‌انداز انرژی این کشور عنوان کرد و گفت: بر ‌اساس بررسی‌هایی که اخیراً انجام شده است، سهم انرژی اولیه در هند از ۱۰ درصد کنونی به ۱۵ درصد تا ۲۰۳۰ می‌رسد و سهم نفت و زغال‌سنگ در سبد انرژی این کشور کاهش می‌یابد.

رئیس امور اقتصادی اداره کل آسیا، آفریقا و اقیانوسیه وزارت نفت با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها، هند در دو دهه منتهی به ۲۰۳۰ و ۲۰۴۰ به ترتیب دومین و نخستین رشد تقاضای انرژی را خواهد داشت، گفت: مشخصات این دو دوره این است که بخش پیشران تقاضای انرژی هند در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ نفت و زغال‌سنگ و در فاصله سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ انرژی‌های تجدیدپذیر و گاز است.

وی با اشاره به اینکه تقاضای نفت خام هند تا سال ۲۰۴۰ روزانه ۳.۷ میلیون بشکه و تقاضای گاز ۳۷۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد که رقم قابل توجهی برای تولیدکنندگان  است، تأکید کرد: هند بازار بالقوه برای نفت و گاز است که باید از آن استفاده کرد.

قاسمیان با یادآوری اینکه اولویت راهبردی توسعه تعاملات انرژی هند در دو سال اخیر به سمت آمریکا رفته و برنامه‌های زیادی در این زمینه انجام شده است، اظهار کرد: دلیل این اتفاق و تغییر چرخش هند و آمریکا نگرانی از حضور چین در بازار جهانی و انرژی است. برنامه چین برای اجرای یک کمربند یک راه و رابطه گسترده با کشورهای حوزه خاورمیانه و غرب آسیا برای این دو کشور ایجاد نگرانی کرده است.

رئیس امور اقتصادی اداره کل آسیا، آفریقا و اقیانوسیه وزارت نفت در جمع‌بندی سخنانش اظهار کرد: ایران و هند ظرفیت‌های بالایی برای همکاری دارند که می‌توان به بازگشت ایران به سهم پیشین خود در بازار نفت، صادرات گاز ایران به‌صورت سی‌ان‌جی، امکان صادرات ال‌ان‌جی در صورت سرمایه‌گذاری، صادرات گاز از طریق خط لوله، همکاری فنی و مهندسی و از سرگیری فعالیت‌های شرکت‌های هندی در بخش بالادست نفت ایران و سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

زمانی‌نیا پس از پایان این ارائه اظهار کرد: نکات مهمی درباره تقاضای انرژی در دو کشور چین و هند ارائه شد که می‌تواند با توجه به ظرفیت ایران در بخش نفت و گاز، مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد.

هشدار دبیرکل اوپک به کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت جهان

همچنین امیرحسین زمانی‌نیا – معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت در پایان این نشست تخصصی سخنرانی بارکیندو را که به‌دلیل برقرار نشدن ارتباط ارائه نشد، قرائت کرد: «این رویداد از بزرگ‌ترین رویدادها در خاورمیانه به‌شمار می‌آید و من سختکوشی شما را برای برگزاری آن با وجود محدودیت‌های ناشی از ویروس همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ (کرونا) می‌ستایم. ایران نقش مهمی در به سرانجام رسیدن توافقنامه همکاری و آثار مثبت آن بر بازارهای جهانی نفت خام ایفا کرده که شایسته قدردانی است. همیشه خواستار جلب حمایت ایران به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس اوپک هستیم و همچنان به این کار ادامه می‌دهیم. از بیژن زنگنه، وزیر باسابقه نفت ایران هم قدردانی می‌کنم که توصیه‌های حکیمانه و حضور قدرتمند وی در میز مذاکره طی دهه‌های گذشته برای دستاوردها و تداوم تلاش‌های اوپک در مسیر ثبات بازار بسیار مهم بوده است.

برآورد تقاضای نفت برای سال ۲۰۲۱  براساس گزارش ماه ژانویه اوپک نسبت به پیش‌بینی ماه دسامبر تغییری نداشت. براساس برآورد اوپک، تقاضای نفت در سال ۲۰۲۱، ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد و به‌طور میانگین روزانه به ۹۵ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه می‌رسد، این در حالی است که برآورد رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰، روزانه ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه کاهش یافت و به‌طور میانگین به ۹۰ میلیون بشکه در روز رسید، بدان معنا که رشد تقاضای نفت در این سال به‌طور بی‌سابقه‌ای و حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.

کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) به‌ویژه ایالات متحده آمریکا، نسبت به سال ۲۰۲۰ عملکرد ضعیف‌تری نشان دادند. چین و هند به دلیل نیاز شدید به بنزین و مواد اولیه پتروشیمی، رشدی فراتر از حد انتظار تجربه کردند. با معکوس شدن روند تغییر بازار، امیدواریم سال ۲۰۲۱ سال خوبی باشد. در حقیقت، در این سال شاهد نرخ رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی خواهیم بود که نسبت به رشد منفی ۱.۴ درصدی در سال ۲۰۲۰ جهش بزرگی است و تأثیر چشمگیری بر مصرف نفت خواهد داشت.

همیشه معتقد بوده‌ام که برای تداوم بهبود بازار پس از اوضاع ویروس کرونا و تأمین نیازهای آینده انرژی، به همه اشکال انرژی نیاز خواهیم داشت. درواقع شاهدیم که نفت بیشترین سهم از سبد انرژی را در چشم‌انداز انرژی اوپک – بیش از ۲۷ درصد در سال ۲۰۴۵ – حفظ کرده است. گاز طبیعی در سال ۲۰۴۵ در سبد انرژی جهانی جایگاه دوم را خواهد داشت و با رشد ۲۵ درصدی همچنان سریع‌ترین رشد را در میان سوخت‌های فسیلی در بازه زمانی ۲۰۱۹ و ۲۰۴۵ به خود اختصاص خواهد داد.

دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر که بخش عمده آن انرژی خورشیدی، باد و زمین‌گرمایی است همچنان عملکرد خوبی دارند و به‌طور میانگین ‌۶.۶ درصد در سال و سریع‌تر از هر منبع انرژی دیگری رشد می‌کنند. چشم‌انداز میان‌مدت رشد تقاضای نفت معقول است و پیش‌بینی می‌شود تقاضا افزایش یابد و از حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ به حدود ۱۰۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۵ برسد. بیشتر این افزایش مربوط به کشورهای غیر عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی خواهد بود.

کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی شاهد افت‌ خیز تقاضا در سال ۲۰۲۵ خواهند بود و تقاضای آنها در این سال به ۴۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد و پس از طی کردن روندی کاهشی در سال ۲۰۴۵ به حدود ۳۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد. بر اساس ارزیابی ما، صنعت نفت جهان تا سال ۲۰۴۵ در مجموع به ۱۲ تریلیون و ۶۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بالادست، میان‌دست و پایین‌دست نیاز خواهد داشت، کمبود سرمایه‌گذاری در این دوره می‌تواند نوسان‌های شدیدی ایجاد کند.

سال ۲۰۲۰ سال بدی برای مردم جهان بود. بسیاری اعضای خانواده و عزیزان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند و صنعت نفت شکاف‌های عمیقی را در بودجه خود تجربه کرد و برنامه‌های سرمایه‌گذاری به تعویق افتادند یا لغو شدند، اما ۲۰۲۱ سالی جدید و پر از امید است. با پایدار ماندن نسبی بازار نفت، برنامه‌های کنونی تولید ما برای حمایت از بهبود بازارهای جهانی طراحی شده است. سطح بالای پایبندی مجموع اعضای اوپک و غیراوپک به توافق کاهش تولید در سال ۲۰۲۰ به‌طور قابل توجهی به تعادل و ثبات بازار کمک کرد. شریکان در تداوم به پایبندی به سهمیه‌های کاهش مصمم هستند.»

انتهای پیام

منبع: ایسنا

بر اساس اعلام معاونت روابط کار وزارت کار، تاکنون ۷۳۰ هزار نفر از متقاضیان بیمه بیکاری کرونا مورد حمایت قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، به دنبال گسترش ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از مشاغل مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماههای اوج شیوع کرونا بود، به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت شود.

به منظور حمایت از صنوف و کارگران آسیب دیده از کرونا، دولت مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.

وزارت کار نیز از متقاضیان و کسانی که در سه ماهه مذکور دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد تا با مراجعه به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir اطلاعات و درخواست بیمه بیکاری خود را به ثبت برسانند.

آنطور که معاون روابط کار وزارت کار گفته در حال حاضر در بحث بیمه بیکاری کرونا حدود ۷۳۰ هزار نفر مورد حمایت قرار گرفتند و همچنان محدودیتی برای تدوام این حمایت برای مشمولین قانون کار و تأمین اجتماعی و بیمه بیکاری وجود ندارد.

به گفته شاکرمی، تسهیلات کرونا با نرخ ۱۲ درصد و در اختیار رسته‌های آسیب دیده از کرونا قرار گرفته است.

پیش از این مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده بود تنها در سه ماهه اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۱۳۹۹ حدود ۷۵۰ هزار نفر بیمه بیکاری کرونا را درخواست کرده‌اند.

به گفته وی تا اسفند ۱۳۹۸ جمعا ۲۲۶ هزار متقاضی بیمه بیکاری در حال دریافت مقرری بودند اما با گسترش ویروس کرونا و آسیب دیدن بسیاری از مشاغل که موجب تعطیل یا نیمه تعطیلی آنها، عدم تمدید قراردادهای کار و تعدیل نیروهای کار شد آمار بیکاران رو به تزاید رفت.

به گزارش ایسنا، آخرین آمارها حاکی از آن است که مقرری ایام بیکاری کرونا در ماههای اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ برای یک میلیون و ۸۲ هزار نفر با مساعدت دولت پرداخت شده و تنها ۹۱ هزار نفر موفق به دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا نشده اند.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» از افزایش بازه زمانی آثار تولیدشده (ابتدای سال ۱۳۹۸ تا اول اسفند ۱۳۹۹) و تمدید مهلت شرکت در این جشنواره تا اول اسفندماه خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی توکلیان، دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» گفت: دبیرخانه این رویداد فرهنگی به دلیل درخواست خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه، مهلت زمانی ارسال اثر به این دوره از جشنواره را برای علاقه‌مندانی که تا کنون امکان ارسال آثار خود را نداشتند تا اول اسفندماه تمدید کرد. بر این اساس مهلت ارسال آثار به جشنواره که پیش‌تر تا ۲۲ بهمن بود، تمدید شد و آخرین زمان ارسال آثار به دبیرخانه از طریق سامانه ثبت نام جشنواره به آدرس festivalpl.ir تا اول اسفندماه ۱۳۹۹ خواهد بود.

او همچنین درباره افزایش بازه زمانی آثار تولیدشده برای شرکت در این جشنواره توضیح داد: با توجه به درخواست اهالی رسانه در خصوص امکان ارسال آثار تولیدی پیش از زمان اعلام‌شده در فراخوان، تصمیم بر آن شد که آثار تولیدشده از ابتدای فروردین ۹۸ تا اول اسفند ۹۹ در این جشنواره مورد پذیرش و داوری قرار گیرد. بر این اساس با توجه به بازگشایی کتابخانه‌ها به خصوص کتابخانه‌های مرکزی در بهمن‌ماه و خدمات چهل‌گانه ارائه‌شده در این کتابخانه‌ها، همچنین با توجه به شرایط کرونایی که افتتاح‌ها را به تاخیر انداخته است، اصحاب رسانه تا ابتدای اسفندماه فرصت دارند ضمن تولید اثر در این جشنواره شرکت کنند.

دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» تأکید کرد: محتواهای مورد داوری می‌بایست در محورهای فراخوان باشد و کاربران برای اطلاع از پذیرش یا عدم پذیرش آثار ارسالی خود، می‌توانند به پروفایل خود در سامانه ثبت نام جشنواره مراجعه کنند.

او افزود: تنها آثار ارسالی با موضوعات «کتابخانه»، «کتابدار»، «کتاب‌خوان»، «اهدای کتاب»، «کتابخانه و خانواده»، «مسئولیت اجتماعی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور»، «ترویج فرهنگ مطالعه»، «برگزاری محافل تخصصی در طول سال با رویکرد مورد نیاز ملی و استانی مانند: محافل ادبی»، «فضای مجازی و کتابخانه» و «توجه به نقش‌آموزش در کتابخانه‌های عمومی» در فرایند داوری قرار گرفته و موضوعات غیرمرتبط از پروفایل کابران حذف خواهد شد.

توکلیان یادآور شد: این جشنواره در شش بخش اصلی شامل «خبر»، «گزارش» (خبری، توصیفی، تحلیلی و تحقیقی و…)، «سرمقاله و یادداشت»، «گفت‌وگو»، «مقاله»، «عکس» (خبری، عکس غیرخبری، گزارش تصویری) برگزار می‌شود و دارای دو بخش جنبی شامل «اهدای جایزه به بهترین مطلب با محوریت افتتاح کتابخانه های مرکزی و اثرات آن در توسعه فضاهای فرهنگی ایران اسلامی» و همچنین «اهدای ۱۱ جایزه به بهترین گزارش از توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نهاد  کتابخانه‌های عمومی» با ۱۱ موضوع محوری است.

دبیر نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» درباره بخش ویژه این جشنواره نیز گفت: آثار تولیدی رسانه‌های دیداری و شنیداری (رادیو و تلویزیون) با رویکرد توجه به اخبار و گزارش‌های ویژه رسانه‌ ملی در حوزه کتابداران، کتابخوان‌ها و کتابخانه‌های عمومی نیز در بخش ویژه این جشنواره قرار دارد.

او درباره جوایز برگزیدگان این جشنواره نیز گفت: جوایز درنظر گرفته شده برای نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» شامل جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به همراه تندیس و لوح تقدیر برای نفرات اول هر رشته، جایزه نقدی۲۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات دوم هر رشته و جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات سوم هر رشته خواهد بود. ضمن این‌که ۱۱ جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به برگزیدگان بخش‌های جنبی و سه جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی نیز به برگزیدگان اول تا سوم بخش ویژه جشنواره اهدا خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

رئیس کمیته ملی موزه‌ها با بیان این که «نقش و اهمیت موزه‌ها پس از بحران اپیدمی بیشتر مشخص می‌شود»، گفت: حتما جای یک موزه اپیدمی یا پاندمی خالی است، جایی که گذشته‌ این پدیده را برای نسل‌های آینده نشان دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد محیط طباطبایی در ششمین نشست موزه‌های دانشگاهی کشور که امروز برگزار شد، بیان کرد: همانطور که همه مطلع هستند، بحران کووید-۱۹ باعث شده که دنیا به دو زمان پس و پیش از کرونا تبدیل شود. مانند هر بحرانی که باعث پیشرفت بشر شده است، این بحران نیز باعث ایجاد راهکارهایی برای پیشرفت بشر خواهد شد.

رئیس کمیته ملی موزه‌ها با تاکید بر گسترش زیرساخت‌ها برای فعالیت مجازی موزه‌ها، گفت: دانشگاه‌ها در گذشته به موزه‌ها به صورت یک امر مستحب نگاه می‌کردند اما در واقعیت موزه به عنوان پیشرفته‌ترین نهاد فرهنگی امری مکمل برای پژوهش و آموزش دانشگاهی است.

وی افزود: موزه‌های دانشگاهی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد؛ موزه‌های مربوط به تاریخچه دانشگاه یا نظام آموزشی، موزه‌هایی که در دانشگاه به موضوع مورد بحث در دانشگاه می‌پردازند مانند موزه زمین شناسی در دانشکده علوم و دسته‌ سوم موزه‌هایی که به شکل کلکسیون‌های اهدایی از طرف استادان و دوستداران دانشگاه به وجود می‌آیند. این موزه‌ها، در کنار موزه‌های علم و فناوری، شبکه‌ای را از موزه‌های علم و فناوری و دانشگاهی به وجود می‌آورند که یک رسالت مهم آموزشی و پژوهشی در سطح کشور دارد، یعنی بسیاری از مشکلات موجود در سطح جامعه را موزه‌ها پاسخگو هستند.

محیط طباطبایی ادامه داد: شورای بین‌المللی موزه‌ها شعاری را برای سال ۲۰۲۱ اعلام کرده که عبارتست از: «آینده‌ موزه‌ها، بازیابی و بازتصور دوباره». شورای بین‌المللی موزه‌ها از همه دست اندرکاران خود می‌خواهد که به یک بازیابی مجدد دست بزنند و رسالت و موضوع خود را مورد دقت قرار دهند.

رئیس کمیته ملی موزه‌ها خاطرنشان کرد: در جهانی که در آستانه‌ انقلاب چهارم یعنی انقلاب هوش مصنوعی قرار گرفته است، نباید فراموش کنیم که پدیده موزه به خصوص در شکل دانشگاهی و آموزشی آن، تفاوتی با همه‌ پدیده‌ها دارد و آن تفاوت این است که موزه‌ها، نهادهایی هستند که گذشته‌ آنالوگ را برای دنیای دیجیتال حفظ می‌کنند. موزه‌ها نهاد روشنفکرانه‌ای در فضای دیجیتالی آینده هستند که باید به رسالت خود عمل کنند. به عبارت دیگر، دیجیتال بودن و استفاده از هوش مصنوعی باید ابزارهای موزه باشد. موزه به عنوان یک نهاد فرهنگی که حافظه و خاطره بشری و انتقال فرهنگ آموزش را برعهده دارد، باید از این ابزار برای توسعه ماموریت‌های خود استفاده کند نه این که تابع این ابزارها باشد.

وی در پایان با بیان این که موزه‌ها باید هم در سطح جامعه و هم در سطح دانشگاه جزئی از برنامه‌ درسی باشند، به لزوم تشکیل موزه‌های پاندمی اشاره کرد و افزود: نقش و اهمیت موزه‌ها پس از بحران اپیدمی بیشتر مشخص می‌شود. حتما جای یک موزه اپیدمی یا پاندمی خالی است؛ جایی که گذشته‌ این پدیده را برای نسل‌های آینده نشان دهد. اگر چنین موزه‌ای وجود داشت، می‌توانستیم اکنون به یاد بیاوریم که پاندمی‌های گذشته در کشور خودمان چگونه بوده است و حرکت رو به جلو پس از پاندمی‌ها چگونه ادامه پیدا کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ثبت نام پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت رشته‌های شهریه‌پرداز آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) گروه علوم پزشکی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از ۱۱ بهمن ماه آغاز می شود.

به گزارش ایسنا، اسامی پذیرفته‌شدگان مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) گروه علوم پزشکی برای سال تحصیلی  ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شد. تمامی پذیرفته‌شدگان لازم است جهت اطلاع از زمان و نحوه ثبت نام از تاریخ ۱۱ بهمن ۹۹ به سایت اینترنتی دانشگاه محل پذیرش مراجعه کنند.

بر این اساس عدم مراجعه و ثبت‌نام هر یک از پذیرفته‌شدگان در زمان مقرر به منزله انصراف بوده و هیچ‌گونه اعتراضی در این مورد پذیرفته نخواهد بود. همچنین اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان صرفا بر اساس گزینش علمی بوده و انجام سایر مراحل پذیرش توسط دانشگاه مربوطه انجام می‌شود.

زمان شروع به تحصیل پذیرفته‌شدگان، توسط دانشگاه پذیرنده مشخص خواهد شد. هیچ‌گونه تغییر در رشته یا جابجایی در محل پذیرش افراد پذیرفته شده در این مرحله امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدرک نشان‌دهنده وضعیت نظام وظیفه، موافقتنامه بدون قید و شرط برای ادامه تحصیل از بالاترین مقام مسئول اداری و گواهی مرخصی بدون حقوق سالیانه برای مربیان رسمی، حکم استخدام رسمی قطعی (جهت استفاده کنندگان از سهمیه مازاد مربیان رسمی) از دیگر مدارک ثبت نام است.

گواهی وضعیت طرح نیروی انسانی (اتمام طرح نیروی انسانی، معافیت یا ترخیص از طرح نیروی انسانی) و مدارک نشان‌دهنده وضعیت سهمیه، جهت استفاده کنندگان از سهمیه رزمندگان، ایثارگران، همسر و فرزند شاهد، آزاده، همسر و فرزند آزاده، جانبازان، فرزند و همسر جانباز، فرزند و همسر مفقودالاثر (کارت رزمندگی یا ایثارگری، نامه ستاد شاهد) از دیگر مدارک مورد نیاز است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ستاد تنظیم بازار که دو ماه پیش درخواست تداوم تعویق استاندارد ۱۲۷ را داشت، حالا مقرر کرده محموله‌های ثبت سفارش شده در حال حمل و موجود در بنادر و گمرکات کشور بر اساس شرایط دوره تعلیق استاندارد ۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) ترخیص می‌شود.

به گزارش ایسنا، عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار طی نامه‌ای به رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام کرده که عدم اصلاح استاندارد ۱۲۷ برنج منجر به توقف ترخیص کالا و در نتیجه افزایش قیمت در بازار شده، بنابراین بر اساس مصوبات اخیر ستاد تنظیم بازار و تسهیل و تسریع در واردات برنج، مقرر شده محموله‌های ثبت سفارش شده در حال حمل و موجود در بنادر و گمرکات کشور بر اساس شرایط دوره تعلیق استاندارد فوق ترخیص و مشمول ضوابط فعلی نشود.

همچنین تا زمانی که سازمان ملی استاندارد نسبت به تجدیدنظر در استاندارد ۱۲۷ اقدام نکرده،  بند فوق به قوت خود باقی خواهد بود.

عباس قبادی همچنین با اشاره به نزدیکی ایام پایانی سال و تقارن آن با ایام ماه مبارک رمضان و نیاز به تنظیم بازار محصول فوق از رئیس سازمان ملی استاندارد درخواست کرده که دستور دهد جهت جلوگیری از تبعات ناشی از عدم اجرای مصوبات فوق اقدام لازم را انجام دهد و نتیجه را به این معاونت اطلاع دهد.

دو ماه پیش هم این مقام مسئول طی نامه‌ای به سازمان ملی استاندارد درخواست کرده که استاندارد ۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) یک سال دیگر هم به تعویق افتد.

گفتنی است که به تعویق افتادن اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج در بخش مشخصات فیزیکی به این معنی است که واردکنندگان ملزم به اعلام درجه‌بندی برنج وارداتی (از نظر ظاهری) نیستند اما استانداردهای کیفی و بهداشتی این محصول تغییری نکرده و همچون قبل کنترل می‌شود. این استاندارد سال گذشته  “به دلیل وجود برخی مشکلات و معذورات برای واردکنندگان” برای یک سال به تعویق افتاد و اخیرا مدیرکل دفتر ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد درباره وضعیت اجرای این استاندارد در سال جاری گفته بود که تجدید نظر برای تمدید مصوبه به تعویق افتادن استاندارد ۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) برای یک سال دیگر، در انتظار توافق وزارت جهاد کشاورزی، شرکت بازرگانی دولتی و انجمن واردکنندگان برنج بر سر جدول درجه بندی این محصول است، چراکه حذف آن به لحاظ تجاری مشکلاتی ایجاد می‌کند.

موجودی برنج در بنادر کشور چقدر است؟

در حال حاضر چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور وجود دارد که ۹۱ هزار و ۴۰۰ تن از آن برنج است. اما نکته مهم‌تر این است که در ۹ ماهه اول امسال حدود ۷۷۶ هزار تن برنج وارد شده است که در مقایسه با پارسال ۳۰ درصد کاهش داشته است.

البته نمی‌توان گفت علت این کاهش واردات تنها مربوط به بحث استاندارد است، چراکه جریان واردات و ترخیص برنج و دپوی بیش از چند هزار تنی آن در دوره ای در سال جاری با حواشی همراه بود؛  به گونه ای که حدود ۲۳۰ هزار تن برنج از سال گذشته در گمرک و بنادر انباشت شده بود ولی با وجود اظهار به گمرک به دلیل عدم تامین ارز و صدور کد رهگیری بانک امکان ترخیص نداشت.  

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ایسنا/خوزستان مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان در خصوص آخرین وضعیت تولید نفت در این شرکت در میادین مشترک با کشورهای همسایه گفت: با وجود شرایط تحریمی و کرونا، تولید نفت در میادین تحت اختیار این شرکت حتی یک بشکه نیز کاهش نداشته است اما میزان تولید به دلیل اهمیت آن برای دشمن، قابل اعلام نیست‌.

جهانگیر پورهنگ در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در شرایط تحریمی و در شرایطی که مراوده با کشورهای دنیا بسیار دشوار است، باید صنعت نفت کشور همگام با جهان به سمت پیشرفت و تکنولوژی گام بردارد و نیازمندی‌های صنعتی کشور را در داخل کشور تامین کنیم.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنعت نفت و گاز افزود: چنانچه به دانش داخل و توسعه تکنولوژی در حوزه صنعت نفت و گاز توجه نداشته باشیم با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و برگزاری نمایشگاه‌هایی از جمله نمایشگاه صنعت نفت و گاز در کشور برای توجه به این موضوعات و تعامل بیشتر میان شرکت‌های تولیدکننده داخلی و شرکت‌های نفتی است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان تصریح کرد: در ۲۰ سال اخیر، نمایشگاه نفت و گاز نقش بسیار عمده‌ای به ویژه در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور و توجه به توسعه تکنولوژی ایفا کرده است.

پورهنگ عنوان کرد: اگر تبادل اطلاعات و نیازها و داشته‌ها در نمایشگاه‌های نفت و گاز وجود نداشت‌، شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های صنعتی داخلی نیازهای صنعت نفت و گاز را درک نمی‌کردند و قطعا نمی‌توانستیم به جایگاه کنونی برسیم و مشکلات بسیاری در حوزه صنعت نفت و گاز کشور داشتیم.

وی افزود: ارتباطی که میان شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های صنعتی داخلی و حوزه نفت و گاز کشور به وجود آمده، سبب تامین بسیاری از نیازها شده است. بسیاری از کالاها و تجهیزاتی که در سال‌های گذشته آرزو داشتیم روزی در کشور تولید شود، اکنون به راحتی در ایران تولید می‌شوند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان گفت: تقریبا شرایطی داریم که می‌توان گفت حدود ۹۵ درصد از نیازهای صنعتی و فنی بخش نفت و گاز کشور از طریق ساخت داخل و یا مهندسی معکوس در درون کشور تامین می‌شود.

پورهنگ ادامه داد: اگر تامین تجهیزات از درون کشور انجام نمی‌شد در شرایط تحریم که اجازه ورود کالا به کشور وجود نداشت بسیاری از پروژه‌ها می‌خوابید اما خوشبختانه با تامین نیازهای حیاتی صنعت نفت از درون کشور، بدون هیچ مشکلی به تولید نفت می‌پردازیم.

وی بیان کرد: یکی از اهداف تحریم‌های ایران آن بود که صنعت نفت و گاز کشور طی ۵ تا ۱۰ سال به صورت کامل متوقف شود اما اکنون شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های صنعتی، با ارتباط و تبادل دانش با شرکت‌های صنعت نفت توانسته‌اند کیفیت تولیدات خود را ارتقا دهند و نیاز تجهیزات حیاتی صنعت نفت را تامین کنند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان اظهار کرد: نیاز داریم با برگزاری نمایشگاه صنعت نفت و گاز، پیشرفت‌ها و اقدامات انجام‌شده توسط شرکت‌های دانش بنیان و صنعت را مشاهده کنیم و شاهد تعامل بخش‌های مختلف در نمایشگاه باشیم تا به جایی برسیم که صد درصد تجهیزات صنعت نفت و گاز را در درون کشور بسازیم.

وی افزود: در دو سال گذشته در شرکت نفت و گاز اروندان، ۶۶ پروژه برای تامین مایحتاج و تجهیزات عملیاتی تعریف شده است که ۳۷ پروژه شامل ۳۸۵ قلم کالا به اتمام رسیده و تامین شده است. ۲۹ پروژه نیز در حال انجام است و پس از اتمام، به شرکت تحویل داده خواهد شد.

پورهنگ با اشاره به پروژه‌های ازدیاد برداشت گفت: این پروژه‌ها در میادینی که در حال برداشت هستند توسط دانشگاه‌های معتبر کشور در حال اجرا هستند و در آینده نیز تلاش خواهیم کرد که از دانش فنی و تکنیکی درون کشور استفاده کنیم‌.

وی در خصوص آخرین وضعیت تولید نفت در شرکت نفت و گاز اروندان گفت: با وجود شرایط تحریمی و کرونا، تولید نفت در میادین تحت اختیار این شرکت حتی یک بشکه نیز کاهش نداشته است اما میزان تولید به دلیل اهمیت آن برای دشمن، قابل اعلام نیست‌.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان افزود: با توجه به اینکه میادینی که شرکت نفت و گاز اروندان در آن‌ها به تولید می‌پردازد میادین مشترک با کشورهای همسایه هستند، تلاش شده بدون هیچ وقفه‌ای در این میادین نفت تولید و برداشت کنیم و در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت توجه به مسائل زیست محیطی خاطرنشان کرد: ما با تولید نفت به دنبال خلق ثروت برای کشور هستیم و در کنار آن به تالاب هورالعظیم به چشم یک سرمایه نگاه می‌کنیم و در تلاش هستیم این تالاب را آلوده نکنیم.

پورهنگ عنوان کرد: باید برای حفظ محیط زیست نهایت تلاش خود را انجام دهیم اما در کنار آن باید به وظیفه خود یعنی تولید نفت نیز بپردازیم زیرا این مناطق، میادین مشترک هستند و همسایه‌های ایران منتظر نمی‌مانند تا ما سالیان آینده به سراغ میادین برویم.

وی افزود: تولید نفت در شرکت نفت و گاز اروندان با صیانت از محیط زیست انجام می‌شود و همه تلاش ما نیز بر این موضوع خواهد بود. در هفته گذشته از تالاب هورالعظیم بازدید داشتیم و در آن دو نوع پلیکان و بیش از ۱۰ نوع پرنده مشاهده کردیم؛ تنوع حضور گونه‌ها در تالاب نسبت به دو سال گذشته با پرآب شدن تالاب افزایش یافته است و این موضوع، نشان‌دهنده حیات خوب تالاب است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا