آرشیو خبرهای سایت پیامک

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در دو ماهه اول امسال، از بین ۲۸ کالای منتخب صنعتی، تولید ۲۳ کالا نسبت به ماه مشابه سال قبل بین ۰.۴ تا ۴۵.۵ درصد افزایش یافته و تولید روغن که در سال گذشته با مشکلات جدی مواجه بود، بالاخره از میزان مصرف پیشی گرفته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در دو ماهه اول امسال تولید ۱۰ کالا بیش از ۲۰ (تا ۴۵ درصد)، سه کالا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد، ۱۰ کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید پنج کالا نیز کاهش یافته است.

در این میان بیشترین افزایش تولید، مربوط به کامیون-کامیونت-کشنده است که با ۴۵.۵ درصد رشد، تولید آن به ۹۵۶ دستگاه رسیده است.  

سه کالای دیگری که در این مدت بیشترین افزایش تولید را داشتند به ترتیب نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی، ماشین لباسشویی و روغن با ۴۴.۱، ۴۰.۹ و ۴۰.۶ درصد بوده است.

افزایش بیش از ۳۰ درصدی تولید لوازم خانگی 

طی دو ماهه امسال تولید انواع لوازم خانگی با ۳۱.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶۰۸ هزار و ۸۰۰ دستگاه رسیده است.

از بین انواع لوازم خانگی نیز تولید انواع ماشین لباسشویی، یخچال و فریزر و تلویزیون با افزایش ۴۰.۹، ۲۹.۶ و ۲۵ درصدی مواجه بوده و تولید این سه محصول از حدود  ۱۲۷ هزار و ۵۰۰، ۲۱۶ هزار و ۱۲۰ هزار دستگاه در دو ماهه سال گذشته به نزیک ۱۸۰ هزار، ۲۸۰ هزار و ۱۵۰ هزار دستگاه در دو ماهه امسال رسیده است.

اما با وجود افزایش چشمگیر تولید لوازم خانگی در سال جاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. اخیرا سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلایل افزایش قیمت‌ عنوان کرد.

تولید روغن بالاخره افزایش یافت

همچنین بر اساس این آمار، تولید روغن که در بیشتر ماه‌های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت، در دو ماهه اول امسال ۴۰.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و به ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ تن رسیده است.

بر اساس نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی در سال جاری باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام کنند که بر اساس این آمار حالا بیش از نیز، روغن تولید شده است.

اخیرا افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد به طور غیررسمی از سوی مسئولان تایید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد.  مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه‌های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف‌های طولانی و حواشی دیگر از جمله دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در برخی فروشگاه‌ها مواجه شد و شواهد حاکی از این است که تامین بازار روغن جامد همچنان با مشکلاتی مواجه است.  

از جمله مهم‌ترین کالاهای دیگری که تولید آن‌ها افزایش داشته نیز می‌توان به انواع کاغذ با ۱۸.۸ درصد، چرم با ۲۷.۳، انواع کفش با ۲۴ درصد اشاره کرد.

گفتنی است که کمترین افزایش تولید نیز مربوط به الکتروموتور بوده که با ۰.۴ درصد افزایش تولید در دو ماهه امسال تولید آن معادل یک میلیون و ۱۲۸ هزار دستگاه بوده است.

تولید کدام کالا کاهش یافت؟

از بین ۲۴ کالای منتخب صنعتی تولید پنج کالا شامل الیاف اکریلیک با ۵۶.۵ درصد، پودر شوینده با ۲۸.۶، داروی انسانی با ۸.۹ درصد و اتوبوس-مینی بوس-ون با ۲.۳ درصد نسبت به دو ماهه اول سال قبل کاهش داشته است.

گفتنی است که اخیرا رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نسبت به خطر کمبود ذخایر دارو در کشور هشدار داده و گفته بود که با کند شدن تخصیص ارز، وارد شدن این مواد نیز با محدودیت مواجه شده و همین موضوع خطر کاهش ذخایر مواد اولیه، محدود شدن تولید و در نهایت کاهش توزیع دارو را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

اوج تقاضای مصرف برق در ۲۴ ساعت گذشته به ۵۹ هزار و ۲۷۴ مگاوات رسیده و این درحالی است که نیروگاه های کشور توان تولید ۵۴ هزار مگاوات برق را دارند که فاصله تقاضای مورد نیاز برق با توان تولیدی نیروگاه ها باید از طریق طرح های مدیریت مصرف جبران شود.

به گزارش ایسنا، در راستای کاهش مصرف برق وزارت نیرو به دنبال شناسایی رمزارزهای غیر مجاز است که در بین بیش از ۲۶۰۰ دستگاه غیرمجاز رمزارز در دو روز گذشته کشف و شناسایی شده است و طبق گفته مصطفی رجبی مشهدی- سخنگوی صنعت برق در مجموع از سال گذشته تاکنون ۱۸۴ هزار و ۶۷۵ دستگاه غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که مصرف برق آنها معادل ۵۴۴ مگاوات  بود.

 وی  همچنین از مشترکان خواست که به منظور جلوگیری از بروز اختلال در شبکه،  در ساعات اوج مصرف برق (۱۲ تا ۱۸ ) از بکاربردن وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، جاروبرقی  و… خودداری کنند.

آماده باش ۳۰ هزار نفر از پرسنل صنعت برق در روز انتخابات

با این حال سخنگوی صنعت برق از آماده باش ۳۰ هزار نفر از پرسنل صنعت برق، همزمان با روز برگزاری انتخابات ( ۲۸ خرداد) خبرداد و گفت: پرسنل صنعت برق در نیروگاه ها، شرکت های برق منطقه ای و توزیع به طور کامل در آماده باش خواهند بود.

رجبی مشهدی افزود: با وزارت کشور برای اعلام آدرس شعب اخذ رای  هماهنگی شده است و اکیپ های عملیاتی برق به منظور رسیدگی به هر نوع مشکل فنی احتمالی در مکان های معرفی شده حضور خواهند داشت.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به این که ۳۰ هزار نفر از پرسنل صنعت برق در کشیک و آماده باش خواهند بود، خاطرنشان کرد: تمام تلاش خود را برای تامین برق مطمین و پایدار در روز انتخابات بکار خواهیم بست و اکیپ های عملیاتی برق تا پایان شمارش آرا در آماده باش خواهند بود.

وی همچنین از همه مردم به دلیل همکاری در مدیریت مصرف برق در روز های گرم گذشته تشکر کرد و گفت: در صورت تداوم این همکاری به ویژه در ساعت های اوج مصرف برق، می توانیم روزهای گرم پیش رو را نیز بدون خاموشی پشت سربگذارنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تاکنون بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان از سهم آورده متقاضیان مسکن ملی واریز شده است، گفت: نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد تومان از این منابع مردم به پروژه‌ها اختصاص یافته است.

به گزارش ایسنا، محمود شایان با اشاره به افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن گفت: در حال حاضر سقف تسهیلات ساخت مسکن به روش های معمول ۲۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی است که امسال سقف تسهیلات مسکن برای سازندگانی که از فناوری های نوین در فرایند ساخت استفاده کنند بیش از دو برابر و به ۴۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

شایان گفت: از انبوه سازان درخواست می کنم با توجه به شکاف عرضه با تقاضای مسکن از این تسهیلات ویژه بانک مسکن بهره ببرند تا بتوانیم به تدریج عقب ماندگی های تولید مسکن در کشور را جبران کنیم.

وی درباره میزان عقب ماندگی عرضه از تقاضای مسکن طی سال های گذشته گفت: در حالی که سالانه باید حداقل یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته و تولید می شد اما طی سال های گذشته این میزان به کمتر از ۴۰۰ هزار واحد رسیده است.

طبق اعلام بانک مسکن، مدیرعامل این بانک افزود: در همین راستا افزایش سقف تسهیلات ساخت برای واحدهای دارای فناوری نوین به ۴۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی، مشوق بانک مسکن برای تحریک سمت عرضه است و یک فرصت مناسب برای انبوه سازان خواهد بود.

شایان همچنین درباره مشارکت بانک در تامین ملی پروژه های سراسری گفت: در این حوزه بانک مسکن در قالب برنامه اقدام ملی مسکن نسبت به تامین مالی تعدادی از واحدهای مسکونی اقدام کرده است.

وی گفت: در این زمینه متقاضیان برای اینکه بتوانند از ابتدا در پروژه مشارکت داشته باشند ۴۰ میلیون تومان سهم الشرکه خود را واریز کردند که تاکنون بیش از ۷۶ هزار میلیارد ریال از سهم آورده متقاضیان توسط۱۸۰،۶۴۳ نفر واریز شده است.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: از منابعی که از سوی متقاضیان برای ساخت مسکن ملی واریز شده، تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد ریال از این منابع مردم به پروژه ها اختصاص یافته است. ضمن اینکه حدود ۱،۱۱۴ میلیارد ریال از منابع مالی بانک تزریق شده است.

شایان با بیان اینکه استقبال خوبی از این طرح شده است تاکید کرد: بانک مسکن به تعهدات خود پایبند است و امیدواریم بتوانیم در بازه زمانی مشخص واحدهای مسکن ملی تکمیل و به متقاضیان واگذار شود.

انتهای پیام 

منبع: ایسنا


در ادامه برگزاری سلسله دوره های آموزشی زبان و ادبیات فارسی از سوی رایزنی فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن و با توجه به استقبال و علاقه مندی برخی از والدین، دوره ویژه کودکان و نوجوانان و فرزندان هموطنان ایرانی و ایرانی – ژاپنی ثبت نام و راه اندازی شد.

به گزارش ایسنا، رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن اعلام کرد: با توجه به استقبال به عمل آمده و درخواست های ارائه شده برای برگزاری دوره های مستقل، مستمر و جداگانه و به منظور ارائه خدمات بهتر و بیشتر، این دوره ها آغاز و ادامه خواهد یافت.
در همین ارتباط دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت کشورمان با اعلام این خبر گفت: پیش از این، آموزش زبان فارسی به کودکان و نوجوانان همزمان با دوره بزرگسالان از دو سال اخیر ارائه می گردید اما با توجه به نیاز موجود، در ادامه به صورت جداگانه و در زمان بندی های مستقل اجرا خواهد شد.
وی افزود: دوره های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی در سطوح مختلف علاوه بر دیگر دانشگاه ها و مراکز آموزشی ژاپنی به صورت مستقل برگزار می شود که پیش از کرونا به صورت حضوری و در دوره شیوع کرونا، به صورت مجازی با استقبال جدی مخاطبان و علاقه مندان ژاپنی و با حمایت، پشتیبانی و منابع آموزشی بنیاد سعدی برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: مدارس ماندگار هویت، میراث فرهنگی و اجتماعی نظام تعلیم و تربیت هستند که خدمات ارزشمند و قابل تقدیری را به جامعه ارائه کرده اند.

به گزارش ایسنا، محمود امانی طهرانی در چهلمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش که با حضور اعضای آن در سالن جلسات دبیرخانه این شورا برگزار شد، افزود: مدارس ماندگار علاوه بر نقش معنوی و هویت فرهنگی که در منطقه دارند، نشان دهنده اهمیت تعلیم و تربیت در آن منطقه اند که ارزش و جایگاه علم آموزی و توجه به کسب علم و دانش را در میان مردم آن منطقه آشکار می کنند.

وی با اشاره به اینکه مدارس ماندگار شناسنامه، میراث فرهنگی و اجتماعی نظام تعلیم و تربیت ایرانند، اظهار کرد: مدارس ماندگار نشان دهنده روند و سیر تاریخی تطور و تحول نظام آموزشی ایران از نظام آموزشی سنتی به مدرن هستند.

 دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این مدارس گنجینه ماندگار نظام تعلیم و تربیت کشورند، گفت: مدارس ماندگار در گذشته منشا خدمات زیادی در نظام آموزشی کشور بوده اند، نباید به حال خود رها شوند؛ اینها معدن استخراج استعدادهای ناب و تاثیرگذار نسلهای مختلف بوده اند؛ بنابراین باید با یک برنامه ریزی اصولی، مدون و طراحی الگوی مناسب دوباره به روزهای اوج خود باز گردند.

امانی طهرانی با اشاره به نقش آفرینی این مدارس در تربیت انسانهای برجسته و صاحب سبک در ایران و جهان، خاطرنشان کرد: افراد برجسته زیادی در این مدارس تحصیل کرده که بعداً منشا خدمات ارزنده و ارزشمندی برای کشور و حتی جهان شده اند، برخی از آنها به شخصیت های تاثیرگذار، ماندگار و صاحب سبک در حوزه های مختلف از جمله آموزش و پرورش، مدیریت، پزشکی، مهندسی، معماری، هوا وفضا، برنامه های هسته ای و… تبدیل شده اند.

وی با اشاره به ضرورت آشنایی مدیران این مدارس با روش ها و فنون حفظ و نگهداری این آثار ارزشمند آموزشی و تربیتی؛ اظهار کرد: هدف از تهیه و تدوین آیین نامه مدارس ماندگار، زنده نگهداشتن جریان تعلیم و تربیت در این محیط های آموزشی است.

امانی طهرانی با اشاره به لزوم آشنایی جامعه با این مدارس تصریح کرد: دانش آموزان باید با کارکرد، اهمیت و نقش این مدارس در پرورش و تربیت نسل تاثیرگذار و موثر کشور، آگاه شوند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: باید یک الگوی ارتباطی موثر و کاربردی برای ایجاد ارتباط با کسانی که از این نوع مدارس فارغ التحصیل شده اند، طراحی و تدوین شود تا این مدارس بتوانند از مشارکت و همراهی آنان بهره مند شوند.

در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون پس از بررسی مدارک و پرونده مدارس استان فارس با تبدیل دبیرستانهای عشایری شبانه روزی شهید دکتر بهشتی و نمازی و هنرستانهای صنعتی نمازی، شهید جوانمردی و فنی نمونه دولتی آیت الله طالقانی شیراز به عنوان مدارس ماندگار موافقت کردند.

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش، همچنین موضوع دیگری که در این جلسه مطرح و درباره آن تصمیم گیری شد، بحث ترکیب اعضای شورای مرکزی انجمن اولیاء و مربیان بود. مقرر شد تا زمان تدوین، تصویب و ابلاغ اساسنامه جدید انجمن اولیاء و مربیان جمهوری اسلامی ایران، ترکیب اعضای شورای مرکزی؛ همانند شورای عالی انجمن مندرج در اساسنامه مذکور باشد. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ایسنا/فارس رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس، دهه کرامت را فرصت مغتنمی برای افزایش روحیه کریمانه و بزرگ‌منشانه جامعه با تاسی به اهل بیت(ع) دانست و گفت: نباید گرامیداشت دهه کرامت، در برگزاری چند مراسم خلاصه شود، بلکه باید با برنامه‌ریزی مدون، سبک زندگی اهل بیت(ع) را ترویج داده و آن را برای همیشه در زندگی اقشار مختلف جاری کنیم.

دکتر مظاهر بابایی چهارشنبه ٢٦ خرداد در مراسم گرامیداشت دهه کرامت و بزرگداشت روز حضرت احمدبن موسی(ع)، که با حضور اعضای جهاددانشگاهی فارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، ضمن تذکر این نکته که با کرامت‌ترین افراد نزد خداوند، با تقواترین آنان است، گفت: کرامت به معنای بزرگواری، بزرگ منشی، بلند نظری، فتوت، مردانگی و جوانمری است.

بابایی با یادآوری اینکه کلمه “کرامت” به معنای “بخشش، دوری از پستی‌ و پلیدی‌ها، منزه بودن از تمام بدی‌ها و دارا بودن روح بزرگ یاد می‌شود”، دهه کرامت را فرصتی ناب برای ارتقای شان و منزلت انسانی با تمسک به سبک زندگی و سیره اهل بیت دانست و افزود: اسلام به عنوان دینی انسان‌ساز، مداوما بر لزوم تلاش برای ارتقاء شان و منزلت انسان، توسط هر فرد از مسلمانان، تاکید کرده است.

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین دهه کرامت را فرصتی برای پرهیز از نقد غیرمنصفانه، قضاوت زود هنگام و پرهیز از بردن آبروی مومن برشمرد و گفت: آبروی مومن در دین مبین اسلام و بزرگان مسلمانان، اهمیت والایی دارد و حفظ آن لازم شمرده شده است.

شرکت در انتخابات عمل به مسئولیت اجتماعی است

بابایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درپیش بودن انتخابات ۲۸ خرداد، این رویداد را دارای اهمیت بالایی برشمرد و ضمن تاکید بر ضرورت حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای، مشارکت مردم در این صحنه را افزایش اقتدار نظام اسلامی در سطوح بین‌المللی ارزیابی و اضافه کرد: وظیفه شرعی و اجتماعی همه ایرانیان است که در انتخابات شرکت کنند. 

رئیس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس خاطرنشان کرد: اگر قرار است نسبت به جامعه و کشور احساس مسئولیت کنیم و اگر مدعی پاسداشت خون شهدا هستیم، باید در انتخابات پیش رو مشارکت آگاهانه و بالا را رقم بزنیم.

رئیس جهاددانشگاهی فارس ادامه داد: مردم خود به خوبی می‌دانند که در این مقطع حساس به چه کاندیدای اصلحی رای دهند که در مدیریت کشور، وضعیت اقتصادی و معیشت مردم را در اولویت قرار بدهد.

بابایی عملی شدن دو مولفه احساس مسئولیت و بهبود وضعیت معیشتی را تنها در توان یک دولت جهادی و انقلابی دانست و گفت: امروز توان علمی، سیاسی، نظامی و اقتصادی کشور جایگاه خوبی را برای نظام جمهوری اسلامی رقم‌ زده است.

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های رسانه ملی و فضای مجازی برای انتخاب اصلح، گفت: صرف نگاه به تبلیغات، شعار و وعده‌ها نمی‌تواند مشخص کننده جایگاه افراد باشد بلکه عملکرد کاندیداها، از جمله آیتم‌هایی است که باید مدنظر افراد قرار گیرد.

بابایی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه روز جمعه شاهد رقم خورد خیر و صلاح نظام اسلامی ایران به دست ملت رقم بخورد، تاکید کرد که جهاددانشگاهی همواره همراه و حامی دولت‌های منتخب مردم بوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

صادرکنندگان از این پس می‌توانند وضعیت ارز ناشی از بازگشت صادرات و تعهدات ارزی خود را در سامانه جامع تجارت مشاهده کنند.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی اعلام کرد که صادرکنندگان می‌توانند از این پس اطلاعات مربوط به وضعیت تعهدات ارزی و ارز حاصل از بازگشت صادرات خود را در بخشی که با همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت در سامانه جامع تجارت اضافه شده است، مشاهده کنند.

 این بخش شامل تازه‌ترین اطلاعاتی است که با استفاده از داده های اطلاعاتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و سامانه های ارزی بانک مرکزی فراهم شده و در پایان هر روز کاری بارگذاری می‌شود که با مراجعه به آن، صادرکنندگان می توانند به طور دقیق آخرین وضعیت تعهد صادراتی و ایفای تعهدات ارزی خود را تا پایان روز کاری قبل مشاهده کنند. 

راه‌اندازی این بخش در سامانه جامع تجارت که در واقع ارایه پرونده صادراتی صادرکنندگان به طور شفاف است و از روز ۲۲ خرداد ماه به صورت عملیاتی در اختیار کاربران قرار گرفته است، به شفافیت هرچه بیشتر فرایندهای مرتبط با تعهدات ارزی و وضعیت ارز حاصل از صادرات برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور کمک قابل ملاحظه‌ای می‌کند.

انتهای پیام 

منبع: ایسنا

ایسنا/خوزستان سخنگوی صنعت برق در جنوب غرب کشور از وارد مدار شدن نیروگاه غرب کارون شرکت نفت و نیروگاه پالایشگاه آبادان به منظور تولید برق و عبور بدون خاموشی از تابستان امسال خبر داد.

کیومرث زمانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از همه ظرفیت‌های تولید برای عبور از شرایط دشوار امسال در تامین برق استفاده خواهیم کرد تا تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

وی افزود: با تلاش‌های انجام‌شده، نیروگاه غرب کارون شرکت نفت با ظرفیت ۲۶۰ مگاوات وارد مدار شده است و در حال تولید برق و توزیع توان به شهر اهواز است.

سخنگوی صنعت برق در جنوب غرب کشور تصریح کرد: این نیروگاه اکنون در مدار تولید استان خوزستان است و روزانه به صورت متوسط حدود ۲۳۰ تا ۲۴۰ مگاوات برق به شبکه خوزستان تزریق می‌کند.

زمانی عنوان کرد: نیروگاه پالایشگاه آبادان نیز یکی دیگر از نیروگاه‌های استان خوزستان است که صنعت برق توانسته همکاری این نیروگاه را برای تولید برق و عبور از شرایط دشوار تابستان امسال جلب کند.

وی افزود: از نیروگاه پالایشگاه آبادان درخواست شده است که روزانه حدود ۵۰ مگاوات برق وارد مدار کنند. به دلیل ضعیف بودن ظرفیت انتقال، این نیروگاه ۲۰ مگاوات به مدار تزریق کرده است اما حدود ۴۰ مگاوات از مصرف خود که از شبکه استان خوزستان بود را کاهش داده است.

سخنگوی صنعت برق در جنوب غرب کشور گفت: وارد مدار شدن نیروگاه‌های بخش‌های دیگر به منظور ایجاد شرایط پایدار و استفاده از همه ظرفیت‌ها، برای عبور بدون خاموشی از تابستان دشوار امسال است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا


قطع برق و بی‌برنامه بودن این قطعی‌ها موجب آسیب دیدن بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی شده است. صاحبان این واحدهای تولیدی نگران زیان مالی و حقوق کارگران هستند و می‌گویند شاید کارشان به تعطیلی بکشد. در این ویدئو چند روایت کوتاه از آسیب‌هایی که چند واحد تولیدی در خراسان رضوی به دلیل قطع شدن برق دیده‌اند را خواهید شنید.

تصویربردار: سیدمحمد آل‌رسول / تدوینگر: عماد نعمتی / خبرنگار: نگار نقیبی

منبع: ایسنا

یک ناشر با بیان این‌که کتاب‌های قاچاق و کم‌کیفیت با تخفیف زیاد عرضه می‌شوند، می‌گوید: اگر کالا مرغوب و معتبر باشد، به تخفیف نیاز ندارد.

محمدرضا جعفری، مدیر نشر نو در گفت‌وگو با ایسنا درباره تخفیف‌های نامتعارف سایت‌های اینترنتی فروش کتاب، اظهار کرد: این کتاب‌ها کتاب‌های قاچاق هستند؛ کتاب‌هایی که بدون اجازه مولف و مترجم و یا ناشر چاپ می‌شوند و همین‌طور کتاب‌هایی هستند که با ترجمه سرقتی هستند، از نوع کتاب‌هایی که در ایستگاه‌های مترو با ۵۰ درصد و ۶۰ درصد تخفیف ریخته‌اند.

او درباره عرضه این نوع کتاب‌ها در سایت‌های معتبر گفت: جلو آن‌ها را باید گرفت، این‌ سایت‌ها نباید این امکان را در اختیار هرکسی بگذارند، بلکه باید در اختیار کسانی بگذارند که جواز نشر و مجوز اتحادیه ناشران را دارند. آن‌ها وضع نابسامانی درست کرده‌اند و نباید پلتفرم فروش خود را در اختیار هرکسی بگذارند. کتاب‌های قاچاق خواننده را از کتاب‌خوانی بیزار می‌کنند، نه ترجمه خوبی دارند، نه کیفیت خوبی به لحاظ چاپ، نه جمله‌بندی خوبی، این کتاب‌ها سر و ته ندارند و  باعث می‌شوند مخاطب از خواندن کتاب رمانده شود.

جعفری درباره این ارائه تخفیف به مخاطب که برخی آن را باعث بدعادت شدن او می‌دانند، بیان کرد: تخفیف خوب است البته اگر بشود داد. اما این‌که باعث شود همه انتظار تخفیف داشته باشند، درست نیست. تخفیف باید از جایی جبران شود؛ یا کالا نافروش است و تخفیف می‌دهند که فروش برود و یا این‌که برای ترغیب مشتری این کار را می‌کنند. اکر کالا مرغوب و معتبر باشد، احتیاجی به تخفیف ندارد. در مواقع خاص و برای مناسبتی می‌شود تخفیف‌هایی گذاشت اما تخفیف در حالت عادی نشان‌دهنده این است که کالا معیوب است و یا اشکال دیگری دارد.

این ناشر درباره این موضوع که تخفیف‌های زیاد ممکن است مخاطب را در انتخاب گمراه کند، افزود: هرچیزی را که بخواهیم بخریم با یکی دونفر که اهل هستند و می‌شناسند و تجربه‌ای دارند، مشورت می‌کنیم، در مورد کتاب نیز خریداران باید این کار را بکنند و همین‌طور به هوای تخفیف به دام نیفتند. 

او درباره نظارت بر فروش اینترنتی کتاب و مقابله با عرضه کتاب قاچاق در سایت‌های فروش کتاب اظهار کرد: متاسفانه هروقت پای نظارت به میان می‌آید، به بی‌راهه می‌رویم و نظارت به گونه دیگری از آب درمی‌آید. باید خود مردم آگاه شوند و سراغ این کتاب‌ها نروند. ما قدرتی نداریم و کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. نظارت کار را بدتر می‌کند. این سایت‌ها را شما خبرنگاران باید شناسایی و به مردم اعلام کنید. یکی از راه‌ها این است. فرهنگ‌سازی و آگاه کردن مردم به مرور زمان اتفاق می‌افتد و یک‌شبه انجام نمی‌شود. باید اطلاع‌رسانی کنید، این‌ها باید افشا شوند و مردم هم با آزمون و خطا اشتباهاتی کنند و سراغ این سایت‌ها نروند. این آگاهی‌ها به مرور  انجام می‌شود وگرنه یک‌شبه و با نظارت درست نمی‌شود. اطلاع‌رسانی سایت‌هایی مانند شما تاثیر بسیاری دارد.

این ناشر همچنین درباره این‌که پروسه طولانی فرهنگ‌سازی منجر به آسیب به ناشران حرفه‌ای می‌شود گفت: باید تحمل کرد. هرجا بخواهیم فرهنگ‌سازی کنیم، مسلما مقداری تلفات و مشقات دارد. فرهنگ‌سازی کار ساده‌ای نیست؛ زمان می‌خواهد، تحمل می‌خواهد، صبر و پایداری می‌خواهد. چاره‌ای نیست.

انتهای پیام 

منبع: ایسنا