آرشیو خبرهای سایت پیامک

وزیر نفت گفت:تحریم من توسط آمریکایی ها هیچ تأثیری ندارد، من سرمایه ای در بیرون از ایران ندارم و این اقدام آمریکایی ها تنها من و همکارانم را در پیمودن اهدافمان مصمم تر کرد.

به گزارش ایسنا، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه نشست امروز کمیسیون عمران مجلس در جمع خبرنگاران در واکنش به تحریم وی توسط دولت آمریکا با لحنی طنزآلود گفت: دستگاه های اطلاعاتی آمریکا با تحریم من به موفقیت بزرگی دست پیدا کردند! معلوم است که در مدت هفت سال خیلی زحمت کشیده و بزرگ ترین سّر داخل نظام را کشف کردند و متوجه شدند که وزیر نفت با وزارت نفت ارتباط دارد!

بنا بر اعلام خانه ملت ، وی گفت: دلیل تحریم اخیر، ارتباط بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت با وزارتخانه بوده که این مسئله بسیار سّری بود که آمریکایی ها بعد از هفت سال به آن پی بردند.واقعا به خاطر این هوشمندی باید به آمریکایی ها تبریک گفت.

وزیر نفت گفت: تحریم من توسط آمریکایی ها هیچ تأثیری ندارد، من سرمایه ای در بیرون از ایران ندارم و این اقدام آمریکایی ها تنها من و همکارانم را در پیمودن اهدافمان مصمم تر کرد.

پایان پیام

منبع: ایسنا

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به کاهش یک درصدی خرید و فروش ملک در پایتخت نسبت به ماه قبل گفت: به دلیل نوسان قیمت ها متقاضیان توان خرید ندارند و وضعیت کسادی در بازار مسکن حاکم است.

مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در مهرماه سال جاری ۶۴ هزار و ۴۴۷ فقره خرید و فروش ملک در کشور انجام شده که نسبت به ماه قبل دو درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۷۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی افزود: در شهر تهران نیز در مهرماه ۱۳۹۹ بالغ بر  ۹۸۴۰ قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسیده که از کاهش یک درصد نسبت به شهریور امسال و افزایش ۱۲۹ درصد نسبت به مهر ماه پارسال حکایت دارد.

خسروی درباره آمار بازار اجاره هم گفت: در مهرماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۴۷ هزار و ۱۵۳ اجاره نامه در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۲ درصد و ۲۰۹ درصد رشد نشان می‌دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین با اشاره به آمار قراردادهای اجاره در پایتخت تصریح کرد:  مهر ماه امسال ۱۸ هزار و ۴۳۶ اجاره نامه در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به شهریور سال جاری ۲۶ درصد کاهش و نسبت به مهر ماه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داشته است.

خسروی با بیان اینکه آمار ها نشان می دهد معاملات مسکن در مهر ماه تفاوت چندانی با شهریورماه نداشته و به نوعی درجا زده است گفت: به دلیل نوسانات قیمت مسکن ناشی از تاثیر بازارهای موازی، متقاضیان توان خرید ندارند که این مسئله تاثیر منفی بر معاملات‌ گذاشته است.

وی بخش مسکن را پیشران دیگر حوزه‌های اقتصادی دانست و گفت: برای ایجاد تحرک در سطح اقتصاد کلان باید به بازار مسکن و حوزه ساخت و ساز توجه شود؛ زیرا این بخش ظرفیت بالایی در اشتغال کشور دارد و از سوی دیگر با مسئله خانه دار شدن مردم در ارتباط است.  بنابراین نباید شرایطی ایجاد کنیم که بازار مسکن به سمت رکود برود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کتاب «اعمال دوازده ماه قمری» از سوی انجمن بنات فاطمه مدرسه عالی بنت الهدی در بنگلادش منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش؛ کتاب «اعمال دوازده ماه قمری» توسط حجت‌الاسلام شیخ علی اکبر و همسرش به زبان بنگالی ترجمه و از سوی انجمن بنات فاطمه مدرسه عالی بنت الهدی در بنگلادش منتشر شد.

این کتاب با نام ۱۲ ماه قمری به ۱۲ فصل تقسیم شده است که در هر فصل اعمال ویژه روزهای آن ماه بیان شده و به دعاهای مخصوص آن روز به زبان عربی بیان شده و در بعضی از مواردی که دعاها کوتاه بوده، مترجمان آنها را با ترجمه بنگالی ارائه کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری از آغاز به کار «کمیته ملی گردشگری خوراک» خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با برگزاری ویدئو کنفرانسی با ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان‌ها با موضوع معرفی و تشریح آغاز به کار کمیته ملی گردشگری خوراک، لیلا اژدری گفت: گردشگری خوراک یکی از انواع گردشگری است که می‌تواند ضمن تنوع بخشیدن به سبد محصولات گردشگری کشورمان سبب شناسایی و احیای دامنه وسیعی از انواع و اقسام غذاهای محلی و نوشیدنی شود که می‌توانند به عنوان محصولی جذاب به گردشگران داخلی و خارجی ارائه شوند.

او با بیان این‌که کمیته ملی گردشگری خوراک به پیشنهاد اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان راه‌اندازی شده است، به برخی از اقدامات انجام‌شده در این زمینه اشاره کرد و افزود: انجام مطالعه در مورد گردشگری غذا در کشورهای دیگر، برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان گردشگری غذا و کسب تجارب آن‌ها، نشست با اتحادیه‌های مرتبط با حوزه غذا، مذاکره با برخی از دانشگاه‌ها برای تدوین برنامه راهبردی، تهیه برنامه چشم‌انداز و پلن‌های اجرایی یک‌ساله و  سه‌ساله، نهایی کردن گام پژوهشی با مرکز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، مذاکره با دستگاه‌ها و نهادها برای همکاری و حمایت از  طرح، هماهنگی با جامعه آژانس‌داران برای ایجاد بسته سفر تخصصی گردشگری غذا و نیز هماهنگی و برنامه‌ریزی با جامعه بوم‌گردی برای برگزاری رویدادهای غذا و آیین‌های مرتبط از جمله اقدامات صورت‌گرفته در این زمینه است.  

اژدری تهیه اطلس خوراک ایرانی را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی کمیته ملی گردشگری خوراک برشمرد و افزود: اطلس خوراک ایرانی که اجرای فاز دوم آن آغاز شده، یک فرهنگ جامع از انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مناطق مختلف ایران است که افزون بر پیشینه، تنوع و روش‌های تهیه، خواص و فواید آن‌ها را سازگار با جغرافیای پهناور ایران معرفی می‌کند.

وی ادامه داد: علاوه بر تهیه اطلس خوراک ایرانی به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی کمیته ملی گردشگری خوراک، تلاش برای تهیه برنامه تلویزیونی گردشگری خوراک، استارت‌آپ غذایی، ثبت میراث ناملموس و همچنین برگزاری تورهای گردشگری غذا از دیگر برنامه‌های کوتاه‌مدت این کمیته به شمار می‌آید.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری گفت: گردشگران بسیاری هستند که از تجربه غذاهای سنتی کشورها و شهرهای دیگر به مثابه شناخت ذائقه فرهنگی آن جامعه لذت می‌برند و از دریچه غذا به احساسات فرهنگی و دانش سنتی مردم می‌نگرند. غذاهای ایرانی بخشی از فرهنگ اصیل مردم ایران است که از درون ساختار فرهنگی و الگوهای اجتماعی و اقتصادی قومیت‌های مختلف آن نشأت گرفته است، از این‌رو شناسایی و احیای سنتی طبخ غذاهای ایرانی در هر منطقه و ترویج فرهنگ غذاهای بومی از منظر ملی و بین‌المللی از جمله اهداف اطلس خوراک ایرانی است.

 او یادآور شد: هر نقطه کشورمان سفره غذایی خاص خود را دارد، از این رو باید تمام ظرفیت های غذایی ایران با تحقیقات میدانی مشخص شود؛ چرا که بسیاری از غذاها در آستانه انقراض هستند و انتظار می‌رود در این اطلس غذایی تفاوت‌های غذایی و تنوع غذایی از نقاط مختلف کشور شناسایی و سپس تجاری‌سازی و برندسازی شود.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری با بیان این‌که غذاهای بومی و سنتی در یک متن فرهنگی تولید می‌شوند و شیوه طبخ آن‌ها، برآمده از فضای جغرافیایی و تاریخی یک منطقه است و همانند دیگر مصنوعات فرهنگی، بیانگر هویت قومی، نژادی و ملی مردم آن منطقه به شمار می‌آید، افزود: این میراث ناملموس فرهنگی، حافظ تنوع فرهنگی و ضامن توسعه پایدار است و این ظرفیت را دارد تا در کنار میراث‌فرهنگی ملموس، یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری هر منطقه‌ای باشد.

وی گفت: هم‌اکنون افراد علاقه‌مند اعم از بخش خصوصی و دولتی و نیز ادارات کل استانی می‌توانند با مراجعه به سایت foodatlas.ir برای عضویت و ثبت خوراک‌ها و نوشیدنی‌های بومی منطقه خود و رویدادهای مرتبط اقدام کنند.

اژدری افزود: تشکیل «شورای راهبری و سیاست‌گذاری گردشگری خوراک» با حضور فعالان صنعت گردشگری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط و ذی‌مدخل در دستور کار است.  

انتهای پیام

منبع: ایسنا

طی مراسمی آنلاین از کتاب سرگذشت یک کارآفرین با عنوان “همه‌فن حریف” در ستاد توسعه فناوری نانو رونمایی شد؛ این کتاب سرنوشت فناوری‌های مختلفی را که بنا به ضرورت کشور تولیدشده، نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، سعید حسین رفیعی در کتاب “همه فن حریف” که امروز از سوی ستاد توسعه فناوری نانو طی مراسمی آنلاین رونمایی شد، در قالب داستان سرگذشت کارآفرینان هم تیم خود (مهندس رخشا و مهندس کاویانی) را به منظور تشریح سرگذشت کارآفرینان در حوزه نانو بازگو می‌کند.

این کتاب داستان شکل‌گیری شرکت فناور در حوزه تصفیه آب و پساب و بهبود احتراق است.

این کتاب راوی کارآفرینی است که در حوزه‌های مختلف ورود داشته، فناوری‌های متنوعی را توسعه داده و در نهایت از پس آنها به خوبی برآمده است.

فناور این کتاب از تولید دستگاه ساخت نانو پودر فلزی که امری محال به نظر می‌رسید، کارش را شروع کرد و بعد به سراغ حوزه آب رفت و پس از آن وارد حوزه آتش شد.

یافتن و کشف کردن باعث شد مدام به دنبال فناوری‌های جدیدی بگردد و حتی آب را در آتش بریزد تا شاید دودش کمتر در چشم شهرها برود.

در این مسیر مهندس رخشا با شکست‌ها، ناملایمات و سختی‌های بسیاری روبرو شد؛ اما از پای ننشست، ناامید نشد و به راهش ادامه داد تا در نهایت درهای موفقیت را نه در داخل بلکه در کشورهای دیگر گشود.

در این کتاب بازگو شده است که فناوری تصفیه آب این محققان از چین، فناوری بهبود سوخت از اندونزی و نانو پودر فلزی از آلمان سربرآورد تا در نهایت روی خوش زندگی هم به آنها رخ نشان داد. فناوری‌هایی که در این تیم کارآفرین توسعه داده شد، در زمینه تصفیه آب، شیرین‌سازی آب، تصفیه پساب صنعتی، بهبود احتراق سوخت و غیره کاربرد داشته و می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌ها، به ارزآوری و کاهش وابستگی در برخی حوزه‌ها منجر شود.

این شرکت فناور در سال ۱۳۸۶ با هدف توسعه فناوری نانو در کشور تأسیس شد و تاکنون در زمینه فرایندهای فناوری نانو و اصلاح محصولات نانو، طرح‌های گوناگونی را دنبال کرده که منجر به ساخت محصولاتی با کیفیت شده است.

روش‌های معرفی شده توسط این شرکت سبب شده طیف وسیعی از نانوپودرهای فلزی، اکسید فلزی و همچنین نانوکلوئیدهای فلزی به بازار عرضه شود. یکی از این روش‌ها با نام سیستم تولید نانوکلوئیدهای فلزی به روش پلاسما در محیط آبی، برای نخستین بار است که در جهان به صورت صنعتی معرفی شده است.

محققان این شرکت همچنین اقدام به تولید تجهیزات و دستگاه‌های تولید انواع پودرهای فلزی و اکسیدی و انواع کلوئیدهای نانو در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی کرد. مزیت عمده تکنولوژی ارائه شده توسط این شرکت تنوع محصولات، تولید و هزینه پایین مواد اولیه است.

علاوه بر آن شرکت قابلیت تولید و فروش محصولات نانو شامل پودر و کلوئید را در کنار ساخت دستگاه‌های مذکور دارد. دو محصول این شرکت با عناوین ” کلوئید نقره” و “نانو اکسید آلومینا” از لحاظ نانویی بودن تائیدیه کفا را کسب کردند. برای تولید مواد و محصولات مبتنی بر فناوری نانو این شرکت بر روی دو روش مختلف “سیستم تولید نانوپودر فلزی یا اکسید فلزی به روش انفجار الکتریکی سیم (EEW)” و “سیستم تولید نانوکلوئیدهای فلزی به روش پلاسما در محیط آبی با استفاده از روش‌های مذکور” کار می‌کند.

در این مراسم مهندس رخشا با اشاره به طراحی و تولید دستگاهی برای تصفیه آب، خاطر نشان کرد: یکی از معضلات کشور کمبود آب آشامیدنی به دلیل کاهش بارندگی بود که برای تامین این نیاز کشور به سمت استفاده از آب چاه‌ها حرکت کرد؛ ولی مشکل بزرگ آب این چاه‌ها وجود مقادیر  زیادی نیترات است که برای رفع آن ما طی یک سال و نیم دستگاهی را برای تصفیه این نوع آب‌ها عرضه کردیم، ولی از سال‌های بعد که میزان بارندگی افزایش یافت، دیگر ضرورتی برای استفاده از این فناوری نبود.

وی ادامه داد: علی‌رغم آنکه شرکت بر روی این فناوری سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده بود، ولی با رفع معضل، فناوری تولید شده بلا استفاده ماند.

این فناور تاکید کرد: رویکرد کشور به گونه‌ای است که گویا استفاده از فناوری تنها در زمان بحران است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت که وزارت صنعت، معدن و تجارت نظارت مناسبی بر بازار و سامانه‌های خرید و فروش فولاد ندارد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا در جلسه علنی امروز(سه شنبه) و در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد وضعیت بازار فولاد گفت: در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون تن  تولید فولاد در کشور وجود دارد و مصرف واقعی آن نزدیک به ۱۲میلیون تن است، لذا با توجه به این میزان از تولید و مصرف در کشور گرانی در موضوع فولاد توجیه ندارد و به سیاست‌گذاری ناقص در زنجیره فولاد برمی‌گردد.

به گفته وی نبود حمایت بخشی در عرضه فولاد باعث نابسامانی در بازار فولاد شده است، از طرف دیگر توزیع نامناسب متناسب سود در زنجیره فولاد نیست که نمونه آن را می توان در نحوه توزیع سنگ آهن دید.

حسینی کیا ادامه داد: عوارض گمرکی صفر برای صادرات فولاد یکی دیگر از علل نابسامانی در بازار فولاد است. صفر بودن عوارض گمرکی باید در انتهای زنجیره فولاد باشد نه در ابتدا و خام‌فروشی محصول قرار گیرد. همچنین شاهد عرضه ناکافی فولاد در بورس هستیم، بدترین حالت در بازار بورس آن است که قیمت دوگانه در یک بازار ایجاد شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: وزارت صمت نظارت مناسبی بر بازار و سامانه‌های خرید و فروش فولاد ندارد، همچنین نظارتی بر معاملات خارج از بورس صورت نمی‌گیرد. برای حل مشکلات حوزه فولاد انتقال توزیع سود فولاد از ابتدای زنجیره به طول زنجیره فولاد است. اگر این اتفاق نیفتد قطعا خام‌فروشی ادامه خواهد داشت.

حسینی کیا با تاکید بر لزوم حذف مجوزهای کاغذی گفت که باید صادرات در انتهای زنجیره فولاد باشد تا ارزش افزوده بیشتری برای کشور به همراه داشته باشد که برای این مسئله باید برنامه متناسب داشت و کار کارشناسی انجام داد تا علاوه بر ایجاد فضای رقابتی اشتغال ایجاد  شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان علاوه بر آنکه موفق به بازطراحی موتور توربین بخار با توان ۳ مگاوات شدند، به راهکاری برای افزایش بازده کمپرسورهای وارداتی که به دلیل مقاوم بودن شرایط آب و هوایی و ترکیبات گازی، با راندمان ۴۰ درصدی کار می‌کنند، دست یافتند و به گفته آنها با این دانش فنی می‌توان بازده این تجهیزات را تا ۷۰ درصد ارتقا داد.

دکتر صادق صالحی، مجری طرح و قائم مقام این شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات مهندسی معکوس، قطعه سازی و تعمیر و اورهال تجهیزات دوار مانند توربین‌های بخار و گاز و کمپرسورها و پمپ‌ها آغاز کرده است، گفت: در حال حاضر ما به عنوان پیمانکار شرکت نفت و اکثر پالایشگاه‌های کشور و نیروگاه‌های تا ۵۰ گیگابات به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهیم، ضمن آنکه موفق به بازطراحی و ساخت موتور توربین بخار با توان سه مگاوات شده‌ایم.

وی با بیان اینکه این خدمات منجر به دریافت عنوان “دانش بنیان گرید ۱” برای این شرکت شد، اظهار کرد: وجه تمایز ما با سایر شرکت‌های همکار، دپارتمان طراحی و تحقیق و توسعه است. این بخش چون از دل دانشگاه برآمده است؛ از این رو فعالیت‌های ما در لبه مرزهای دانش قرار دارد.

صالحی با اشاره به دستاوردهای فناورانه این شرکت، با بیان اینکه ما تاکنون به ساخت یک توربین کامل نائل نشدیم، ادامه داد: ما توانستیم به دانش فنی ساخت اجزای دوار توربین‌ها (اجزایی که در توربین‌ها می‌چرخند) دست یابیم. این قطعات دارای فناوری پیشرفته‌ای است، ضمن آنکه ما بر روی ساخت قطعات ثابت نیز وارد شدیم، ولی بیشتر تمرکز ما بر روی اجزای دوار است.

این محقق اجزای دوار را شامل روتور توربین‌ها دانست و یادآور شد: روتور مجموعه‌ای از “شفت”، “دیسک”، “پره” و “شرود” می‌شود. طول موتور این توربین، ۱۸۲۰میلی‌متر و قطر بزرگ آن حدود ۷۰۰ میلی‌متر است و از ۱۴۴۲ پره که همگی در این شرکت ساخته شده‌اند، تشکیل شده است.

به گفته وی شفت و دیسک این روتور به صورت یکپارچه، ریخته گری و فورج شده است که به لحاظ فرآیند ساخت، یک فرآیند پیشرو در صنعت کشور محسوب می‌شود.

صالحی، با بیان اینکه طراحی و ساخت موتورهای توربینی در اختیار چند کشور محدود پیشرفته دنیا و جزو صنایع با تکنولوژی بالا به شمار می‌رود، اضافه کرد: از گلوگاه‌های آن، ساخت قطعات است که در این پروژه، دانش آموختگان دانشگاه با ساخت قطعات مورد نیاز روتور توربین، بر آن فایق آمدند.

وی اظهار کرد: روتور توربین ساخته شده به سفارش پالایشگاه تبریز بوده، بازطراحی و ساخت آن حدود دو سال به طول انجامیده و اکنون آماده بهره برداری است.

قائم مقام این شرکت دانش بنیان تاکید کرد: زمانی که شرکتی به ساخت و طراحی کلیه اجزای موتور دست می‌یابد، توانمندی ساخت موتور کامل را دارد و ما در نهضت قطعه سازی مورد تاکید مقام معظم رهبری و صاحبنظران، اقدام کردیم تا بخش تولید دچار اشکال نشود.

وی با اشاره به نمونه‌های وارداتی مورد استفاده در صنایع، خاطر نشان کرد: موتور توربینی ساخت آلمان به کشور وارد شده و به دلیل معیوب شدن چند قطعه از آن، این موتور بلا استفاده در صنعت مانده است و دستیابی ما به دانش فنی ساخت این قطعات در کشور به معنای تولید بیشتر نفت و انتقال بهتر است و میزان تولیدات کشور افزایش خواهد یافت.

صالحی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ما در این جایگاه توقف کرده‌ایم، تاکید کرد: ولی با توجه به توسعه بخش تحقیق و توسعه و بخش طراحی و ساخت و نگهداری درصدد هستیم به حوزه ساخت موتور توربینی در کلاس‌های کمتر از ۱۰ مگاوات وارد شویم.

وی کاربردهای قطعات ساخته شده در این شرکت را مربوط به صنایعی چون نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه‌ها دانست و گفت: ما در حال حاضر همکاری خوبی با این صنایع برقرار کرده‌ایم و تاکنون بیش از هزار و ۲۰۰ پروژه تحویل داده شده اجرایی کردیم که در زمینه‌های تعمیر، ساخت و نگهداری بوده است.

به گفته این محقق فناور، این شرکت تاکنون ۱۷۰ قطعه وارداتی را تغییر کد داده‌اند و در حال حاضر در کشور ساخته می‌شوند.

صالحی، چالش اصلی این شرکت را طراحی و ساخت یک موتور کامل توربین با برند این شرکت عنوان کرد و گفت: در این زمینه طرح‌هایی را به نهادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ارائه کردیم تا بتوانیم با نیروگاه‌های کوچک با توان از ۵۰۰ کیلووات، یک مگاوات تا ۱۰ مگاوات را ایجاد کنیم.

برنامه فناورانه برای بهینه سازی موتورها

صالحی “بهینه‌سازی سازی عملکرد توربین و کمپرسور” را از برنامه‌های این شرکت عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال کمپرسوری که در آلمان و یا روسیه تولید شده باشد، با شرایط آب و هوایی و گاز این کشورها سازگاری دارد؛ ولی گازی که در ایران استخراج می‌شود به دلیل متفاوت بودن ترکیبات آن، قابل استفاده در کمپرسورهای وارداتی نیست، ضمن آنکه شرایط آب و هوایی ما نیز قابل مقایسه با کشوری مانند روسیه نیست.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی، وقتی این کمپرسورهای وارداتی وارد مناطق نفت خیز جنوبی می‌شود، به جای بازده ۸۰ تا ۹۰ درصدی، دارای بازده ۴۰ درصدی است؛ از این رو به جای یک کمپرسور مجبور هستیم که دو کمپرسور خریداری کنیم تا کار یک کمپرسور را در صنایع نفت و گاز انجام دهد.

صالحی از ارائه راهکاری برای رفع این چالش در این شرکت خبر داد و خاطر نشان کرد: در این راستا ما با انجام فرآیند و ایجاد تغییراتی در دور موتور، بازده کمپرسورهای وارداتی را به ۷۰ درصد ارتقا دهیم.

مجری طرح با تاکید بر اینکه در این برنامه ما بر روی بخش فیزیکی کمپرسور عملیاتی را اجرایی نمی‌کنیم، اضافه کرد: ما با دانشی که ایجاد کردیم با تنظیم دور موتور اقدام به ارتقای عملکرد این کمپرسورها کردیم و تاکنون این برنامه را در دو پروژه نفت و گاز گچساران و جزیره خارک اجرایی کردیم.   

صالحی، با تاکید بر اینکه توسعه این فعالیت منجر به ایجاد ارزش افزوده ملی خواهد شد، یادآور شد: بهینه سازی کمپرسورها موجب کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

ایسنا/لرستان مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان گفت: تردد در محور خرم‌آباد-پلدختر برقرار شد.

عباس شرفی امروز پنجم آبان‌ماه اظهار کرد: محور خرم‌آباد-پلدختر که  هفته گذشته به دلیل عملیات انفجاری، ترانشه برداری، بهسازی و تعریض در محدوده چم حیدر مسدود اعلام و تردد در آن ممنوع شده بود، یک روز زودتر از موعد بازگشایی و تردد در آن برقرار شد.

وی تصریح کرد: راهداران در هفت روز گذشته با تمام توان در این محور تلاش کردند و با توجه به ضرورت بازگشایی مسیر برای مردم بومی منطقه، در کمترین زمان ممکن موفق به برقراری تردد شدند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان اضافه کرد: محور خرم‌آباد-پلدختر در سیل‌های فروردین و اسفند ۹۸ دچار تخریب شده بود که در حال حاضر عملیات بهسازی، تعریض و حذف نقاط پرحادثه آن در حال اجرا است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

پس از انتشار متنی جعلی درباره «پَر سوم» در «شاهنامه» منسوب به امیرهوشنگ ابتهاج (هــ.ا.سایه) و بحث‌ها و واکنش‌های کاربران فضای مجازی نسبت به صحت آن و تاکید دوباره فرزند این شاعر نسبت به جعلی بودن این متن، حالا مسعود خیام از ماجرای هر یک از پرهای سیمرغ در «شاهنامه» می‌گوید.

به گزارش ایسنا، چند ماهی می‌شود که بحث‌هایی درباره «پر سوم» سیمرغ در «شاهنامه» در فضای مجازی پا گرفته است. در واقع آغاز ماجرا به انتشار متنی جعلی منسوب به «سایه» برمی‌گردد که بخشی از آن به شرح زیر است: 

«در شاهنامه‌ فردوسی روایت عجیبی وجود دارد.

داستان از این قرار است که: وقتی زال می‌خواست از سیمرغ خداحافظی کند و او را ترک‌ کند، سیمرغ سه پَر از پَرهای خود را به زال می‌دهد و به او می‌گوید: «هر وقت در تنگنا و تیره‌روزی قرار گرفتی پرها را به آتش بکش تا من ظاهر شوم و به یاری‌ات بشتابم.»

سال‌ها می‌گذرد… رودابه، همسرِ زال، رستم را آبستن می‌شود و ناتوان از وضع‌حمل در بستر مرگ می‌افتد. زال هراسان اولین پر سیمرغ را به آتش می‌کشد. سیمرغ به یاری همسر و فرزندش می‌آید و از مرگ می‌رهاندشان… زال در اواخر عمر و قبل از مرگش دو پر دیگر را به رستم‌ می‌دهد تا در تنگنا آن‌ها را به آتش بکشد…

سال‌ها می‌گذرد و رستم در جنگ با پهلوانی به نام اسفندیار دچار زخم‌های فراوان می‌شود و مستاصل از شکست او… رستم پر دوم را به آتش می‌کشد. سیمرغ آشکار می‌شود. رستم را درمان می‌کند و راز شکست اسفندیار را برملا می‌کند. رستم پیروز می‌شود…

اما راز سر به مُهری که فردوسی قرن‌هاست آن را پنهان کرده، این‌جاست. فردوسی تکلیف پر سوم را مشخص نکرده است. در هیچ جای شاهنامه نشان و خبری از پر سوم نیست. سرنوشت پر سوم در پرده‌ معماست. حتی هنگامی که رستم در هفت‌خان، در نبرد دیو سیاه و سپید گرفتار می‌شود، و یا در رزم اول از سهراب شکست می‌خورد، پر سوم را به آتش نمی‌کشد. یا هنگامی که در چاه شغاد نابرادر به تیرهای زهرگون گرفتار می‌آید، کشته می‌شود، ولی پر سوم را به آتش نمی‌کشد. چه چیز باارزش‌تر از جانش که مرگ را می‌پذیرد، ولی پر سوم را نگاه می‌دارد؟ چرا؟ رستم پر سوم را به چه کسی سپرده ‌است؟ پر سوم باید به دست چه کسی برسد؟ و در چه زمانی به آتش کشیده‌ شود؟ ادبیات اساطیری ایران شعله‌گاهِ دیرنده‌ای از اشارات و کنایه‌ها و نشانه‌های ژرف و رازآلود است. اشاراتی که خاستگاهش، همان تجسمِ آمال و آرزوهای ساکنان فلات ایران است…

ایران خانه‌ سیمرغ است و ما نوادگان رستم و زالیم…»

پس از این‌که این متن جعلی به عنوان مقاله‌ای منسوب به «سایه» منتشر شد، فرزند او با انتشار پستی خواستار این شد که «با نام و عکس سایه تجارت نکنید!» و در آن پیام صراحتا اعلام کرد که این متن جعلی است. با این حال اما باز هم دست به دست شدن این متن و گمانه‌زنی‌ها درباره صحت آن و ماجرای «پر سوم» ادامه یافت و با واکنش‌هایی همراه بود، عده‌ای در پی راستی‌آزمایی این مطلب در فضای مجازی پرسش‌هایی را مطرح می‌کردند و برخی از کابران نیز درباره این متنِ درواقع جعلی انتقادهایی را به این شاعر پیشکسوت وارد کردند. 

انتقاد یک کاربر فضای مجازی 

در پی بازانتشار این متن جعلی و بحث‌های مربوط به آن، بار دیگر فرزند ابتهاج در واکنشی نوشت: «این روزها دائما باید جواب پیام‌های مشابهی را بدهم که چند ماه پیش هم دست به دست می‌شد و اجبارا این‌جا و در صفحات مجازی‌ام مطلبی نوشتم. عده‌ای بیکار و بیمار ظاهرا هر از چندی دست به این کار می‌زنند و باعث زحمت دیگران می‌شوند. رسم روزگار ماست که این افراد به عمد مطالب جعلی را با اهداف مشخصی در صفحات مجازی منتشر می‌کنند که قصد و هدف مشخص در پس این کارها به‌خوبی دیده می‌شود. من به سهم خودم بارها به جعلی بودن این مطالب اشاره کرده‌ام. بخصوص مطالبی که از جانب سایه و همچنین درباره سایه منتشر می‌شود. همان‌طور که بارها توضیح نوشته‌ام آثار و گفته‌های ایشان تنها در کتاب‌های‌شان و فیلم‌های شب شعرهای‌شان انتشار یافته است. یک بار دیگر این‌جا یادآوری می‌کنم: مطلبی که درباره پر سوم و فردوسی دست به دست می‌شود #جعلی است!»

مسعود خیام

حالا پس از بحث‌های پیش‌آمده درباره «پر سوم» سیمرغ، مسعود خیام، نویسنده و پژوهشگر یادداشتی را درباره پرهای سیمرغ در «شاهنامه» نوشته و آن را در اختیار ایسنا قرار داده است که در ادامه می‌آید: «موقعی که سیمرغ می‌خواهد فرزند معنوی‌اش زال را به پدر جسمانی‌اش سام بدهد و زال ناراضی است، به زال «پر» می‌دهد تا هر وقت به او نیاز داشت پر را آتش بزند.

ابا خویشتن بر یکی پَرّ من/ همی باش در سایه‌ فرّ من

گرت هیچ سختی به روی آورند/ ز نیک و ز بد گفت‌وگوی آورند

بر آتش برافکن یکی پرّ من/ ببینی هم اندر زمان فرّ من

یعنی هر وقت واقعا دلت سوخت و به من احتیاج داشتی من در خدمتم. این پر معنای عام دارد.

موقع زاده شدن رستم که به عمل سزارین یا «رستم‌زایی» نیاز می‌افتد، زال پر را می‌سوزاند و سیمرغ به کمک می‌آید.

همان پرّ سیمرغش آمد به یاد/ بخندید و سیندخت را مژده داد

یکی مِجمَر آورد و آتش فروخت/ وزان پرّ سیمرغ لختی بسوخت

هم اندر زمان تیره‌گون شد هوا/ پدید آمد آن مرغ فرمانروا

پس از عمل سزارین، سیمرغ دستورات بهداشتی به زال داد و یک پر دیگر از بال خود کند و داد. این پر دوم است.

بگفت و یکی پر ز بازو بکند/ فکند و به پرواز بر شد بلند

بشد زال و آن پرّ او برگرفت/ برفت و بکرد آن‌چه گفت ای شگفت

در جنگ رستم و اسفندیار یعنی اواخر بخش اسطوره و حماسه در شاهنامه، رستم و رخش زخمی و خونین و مالین به اردوگاه آمده‌اند. زال به بالابلندی می‌رود و با خود منقل آتش می‌برد و آن‌جا پر دوم را آتش می‌زند.

«فسونگر چو بر تیغ بالا رسید/ ز دیبا یکی پر به بیرون کشید

به مجمر یکی آتشی برفروخت/ بر آتش از آن پَرْش لختی بسوخت

سیمرغ می‌آید. زخم‌های رخش و رستم را می‌بیند. تیرها را بیرون می‌کشد و با پر خود روی زخم‌ها می‌مالد تا خوب شود. این پر سوم است.

به منقار از آن خستگی خون کشید/ وزو هشت پیکان به بیرون کشید

بر آن خستگی‌هاش مالید پر/ هم اندر زمان گشت با زور و فر

اکنون سیمرغ می‌خواهد برود. یک پر دیگر به رستم می‌دهد.

یکی پرّ من تر بگردان به شیر/ بمال اندر آن خستگی‌های تیر

احتمالا این‌جا صحبت از پر چهارم است اما این هنوز همه‌ داستان نیست.

سیمرغ آدرس درخت باستانی را به رستم می‌دهد تا از چوب آن برای کشتن اسفندیار استفاده کند. سیمرغ می‌گوید وقتی از چوب گز تیر درست کردی…

به آتش بر این چوب را راست کن/ یکی نغز پیکان نگه کن کُهُن

سه پرّ و دو پیکان بدو در نشان/ نمودم تُرا از گزندش نشان

یعنی سوای آن سه یا چهار پر که قبلا داده، سه پر جدید برای تیری که باید به سوی اسفندیار پرتاب کند به رستم می‌دهد.

این پرها مربوط به اواخر کار است و در جنگ‌های قبلی به کار نمی‌آمده‌اند.»

انتهای پیام

منبع: ایسنا

در روزهای اخیر، اخبار و ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر و دست به دست شد که بر لزوم پرداخت مبلغی پول در ازای بازدید از مزار محمدرضا شجریان، حکایت داشت؛ موضوعی که در ادامه پیگیری های ایسنا برای اطلاع از صحت و سقم آن را به همراه داشت.

انتشار مطالبی درباره دریافت ورودی در ازای بازدید از مزار محمدرضا شجریان و پیگیری ها در این باره از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با این پاسخ همراه بود که پیکر استاد شجریان در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده است و آرامگاه فردوسی هم یک بنای تاریخی محسوب می‌شود، لذا اداره آن تحت نظر وزارت گردشگری و میراث فرهنگی است؛ ضمن اینکه بازدید از این آرامگاه همانند هر بنای تاریخی دیگر یا موزه ای، به پرداخت ورودی نیاز دارد.

خبرنگار ایسنا در ادامه با مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم تماس گرفت که آنان نیز با تأیید جمله های بالا توضیح دادند که بازدید از آرامگاه فردوسی همانند بسیاری از ابنیه تاریخی مانند موزه لوور، نیازمند پرداخت مبلغ ورودی است و از آنجا که مزار استاد شجریان در محوطه موزه آرامگاه فردوسی قرار دارد، پیش از وارد شدن به محوطه باید ورودی پرداخت کرد.

محمدرضا شجریان ـ استاد آواز ایران ـ ۱۷ مهر ۹۹ پس تحمل دوره‌ای بیماری، در تهران درگذشت و بنا به وصیت خود وی، پیکر او در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا