موزه نفت‌سوزهای کرمان در جهان بی‌نظیر است

ایسنا/کرمان مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با اشاره به موزه نفت سوزها در کرمان تاکید کرد: این چنین موزه‌ای را در هیچ کجای دنیا نداریم و این موزه جزو دارایی‌های شهر کرمان است.

 “اکبر نعمت‌الهی” بعد از ظهر امروز ۱۲ اسفندماه در آئین افتتاح موزه نفت‌سوزها در کرمان گفت: مدیریت موزه‌های وزارت نفت از پنج سال قبل ایجاد شده که به دنبال جمع‌آوری و حفظ میراث و اسناد صنعت نفت است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۲۴ نقطه را به ثبت ملی رسانده ایم، همچنین ۴۰ میلیون برگ سند تاریخی و  ۱۳ هزار شیء تاریخی جمع آوری شده و بعد از مرمت در گنجینه ها نگهداری می‌کنیم.

نعمت اللهی تصریح کرد: امروز پنجمین موزه افتتاح می‌شود و تا پایان سال ۱۴۰۰ موزه‌های صنعت نفت به هشت موزه در کشور خواهد رسید.

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با بیان اینکه در بلندمدت به دنبال راه‌اندازی ۲۸ موزه دیگر در سراسر کشور هستیم، اظهار کرد: موزه کرمان یک موزه ویژه‌ای است و نفت سوزها در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

وی افزود: اشیاء قدیمی نفت سوز را از حدود ۱۷ استان کشور شناسایی و جمع آوری کردیم و در چهار سالن به نمایش گذاشته شده و در بخشی از این موزه به تاریخ کرمان و فعالیت‌های انگلیس پرداخته و به تصویر کشیده شده است و امیدواریم بتوانیم فاز ۲ و ۳ این موزه را راه‌اندازی کنیم.

نعمت‌الهی بیان کرد: برای راه‌اندازی موزه نفت‌سوزها در سه سال اخیر بسیار زحمت کشیده شد و ۷۰ درصد ساختمان قدیمی که متعلق به دوره زندیه و از بین رفته بود با همت و همکاری اداره کل میراث فرهنگی و شرکت پخش فراورده‌های نفتی در دو مرحله مرمت شد و برای حفظ این ساختمان آن را به موزه تبدیل کردیم.

وی تاکید کرد: این چنین موزه‌ای را در هیچ کجای دنیا نداریم و این موزه جزو دارایی‌های شهر کرمان است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

چقدر به این مطلب علاقه داشتید؟

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

مطالب مشابه